banner

Bakan Dinçer’e ‘neden yasaklandı?’ sorusu
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e son dönemde yasaklanan ve sansürlenen kitaplar ve şiirlerle ilgili Meclis’e CHP’den soru önergesi verildi.

CHP Zonguldak milletvekili Ali İhsan Köktürk son dönemde yasaklanan, sansürlenen kitapları, şiirleri Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Köktürk'ün, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e yönelttiği soru önergesiyle Halk Ozanı Yunus Emre'nin sansürlenen şiirlerinden Kaygusuz Abdal'ın Alevilik kültürüne ilişkin yazdığı ve "sakıncalı" bulunan "Nefes" şiirine ilişkin açıklama yapmasını istedi.

Köktürk soru önergesinin devamında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yasaklanan John Steinbeck'in "Fareler ve İnsanlar" adlı kitabını da hatırlatarak, Bakan Dinçer'e şu soruları yönetti:

1.21. Yüzyılda yukarıda uygulanan durumlarla ilgili düşünceniz nedir?

2.1945 yılında basılan, Dünya Klasikleri ve 100 Temel Eser içerisinde yer alan John Steinbeck'in "Fareler ve İnsanlar" adlı kitabı acaba geçen zaman içerisinde, çocuklarımızda ne gibi olumsuz etkiler yaratmıştır? Söz konusu kitapları okuyan öğrenciler üzerinde ne gibi travma ve davranış bozuklukları gözlemlenmiştir ki bu tutum/yaklaşım değişikliğine gidilmiştir? Yoksa bu yapıtlara sansür uygulanmasının asıl nedeni düşünceye pranga vurarak AKP zihniyetinde tek tip insan yaratma hedefi midir?

3.İllerin “İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’na” açıklık getirmeyi düşünüyor musunuz?Bunların görevi nedir? Edebiyatla ilgileri nelerdir? Bu kurullar oluşturulurken hangi ölçütler göz önüne alınmaktadır?

4.Bundan sonra her il kendine göre, kitaplar sansürleyecek midir? Bu sansür uygulaması AKP’nin ileri demokrasi anlayışının örneklerinden biri midir?

5.Milli Eğitim Bakanlığı olarak okullara girmesi sakıncalı olan kaç kitap vardır? Bunların listesi nedir?

Odatv.com

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.