banner

‘Okullarda Kılık Kıyafet Serbestliği’ anketi sonuçları
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, "okullarda kılık kıyafet serbestliği" ile ilgili yaptırdıkları anketin sonuçlarını açıkladı. Bostan, “Serbest kıyafet anketinin sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nı sağduyuya davet ediyor” dedi.

Bostan, okullarda kılık kıyafet serbestliği ile ilgili yaptırdıkları anketin sonuçlarını açıkladı. Bostan, “Türk Eğitim-Sen olarak, okullarda yapılan kılık-kıyafet serbestliği ile ilgili bir anket çalışması gerçekleştirdik. Türk Eğitim-Sen internet sitesinde ve 5 ayrı haber sitesinde yayınlanan ankete 8 bin 577 eğitim çalışanı katıldı” dedi. Ankete katılanların yüzde 15.6’sının kadın, yüzde 84.4’ünün erkek olduğunu ifade eden Bostan, şu bilgileri verdi:

"Ankete katılanların yüzde 1.2’si okul öncesinde, yüzde 25.9’u ilkokulda, yüzde 28.6’sı ortaokulda, yüzde 28.9’u lisede, yüzde 5.9’u Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında, yüzde 2.7’si üniversitelerde, yüzde 0.1’i Yurt-Kur’da görev yaparken; yüzde 6.6’sı da diğer seçeneğini işaretlemiştir. Ankete katılanlara 'Ülkemizde gelir dağılımı adaletsizliği olduğu için kıyafet serbestliği ile birlikte, maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının ezileceğini, ayrımcılığın ortaya çıkacağını, öğrencilerin psikolojisinin bozulacağını düşünüyor musunuz?' sorusunu yönelttik. Buna göre katılımcıların yüzde 65.1’i evet, yüzde 10.2’si kısmen, yüzde 24.7’si de hayır cevabı vermiştir.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 66.3’Ü “OKULLAR PODYUMA DÖNECEK” DİYOR

Ankete katılanların yüzde 66.3’ü kıyafet serbestliği nedeniyle okulların podyuma döneceğini düşünürken, yüzde 11.2’si okulların kısmen podyuma döneceğini, yüzde 22.5’i de okulların podyuma dönmeyeceğini ifade etmiştir. Ankete katılanların yüzde 58.7’si kıyafet serbestliği nedeniyle öğrencilerin bir gün önceden ne giyeceğinin telaşına düşeceği için derslerinde odaklanmada sorun yaşayacağını, yüzde 15.3’ü kısmen sorun yaşayacağını, yüzde 26’sı da sorun yaşamayacağını söylemiştir. 'Okullarda marka yarışı başlar mı?' sorusuna; katılımcıların yüzde 67.2’si evet, yüzde 12.7’si kısmen, yüzde 20.1’i hayır cevabını vermiştir.

'Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin, maddi durumu iyi olan arkadaşları gibi giyinmeyi istemesi durumunda, aileleri ile ilişkileri bozulur mu, çocuklar ailelerinin ekonomik durumlarını sorgulamaya başlar mı?' sorusuna ankete katılan eğitimcilerin yüzde 68.4’ü evet, yüzde 12.4’ü kısmen cevabını verirken; yüzde 19.2’si hayır cevabını vermiştir.

Ankete katılanların yüzde 64.5’i gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının, daha iyi giyinebilmek için, illegal yöntemlere başvurabileceği konusunda endişe yaşadığını söylerken; yüzde 35.5’i bu yönde bir endişesi olmadığını ifade etmiştir.

Ankete katılanların yüzde 73.6’sı kıyafet serbestliği ile birlikte, okul ve çevresinde öğrenci ile öğrenci olmayanlar ayırt edilemeyeceği için okullarda güvenlik açığının daha da artacağını ve zararlı maddelerin (sigara, uyuşturucu, uyarıcı madde, alkol v.b.) okullara girişinin kolaylaşacağını söylemiştir. Bu soruya kısmen cevabı verenlerin oranı yüzde 11, hayır cevabı verenlerin oranı ise yüzde 15.4’tür.

Ankete katılanların yüzde 66.3’ü okul formalarının okullarda disiplin açısından önemli ve gerekli olduğunu düşünürken; yüzde 10.5’i kısmen gerekli olduğunu, yüzde 23.2’si ise gerekli olmadığını söylemektedir. 'Tek tip giyinen insan modeli, tek tip düşünmeyi beraberinde getirmektedir' ifadesine katılmayanların oranı yüzde 70.4 iken; bu ifadeye kısmen katılanların oranı yüzde 9, katılanların oranı ise yüzde 20.6’dır. Ankete katılanlara 'Okul formalarının veliye ek mali yük getirdiğini düşünüyor musunuz?' sorusunu yönelttik. Buna göre katılımcıların yüzde 62.8’i hayır, yüzde 12.1’i kısmen, yüzde 25.1’de hayır seçeneğini işaretlemiştir. Ankete katılanların yüzde 68.5’i serbest kıyafet uygulamasıyla birlikte oluşacak yeni durumun veliye daha fazla mali yük getirebileceğini, yüzde 7.4’ü kısmen daha fazla mali yük getirebileceğini düşünürken; yüzde 24.1’i mali yük getirmeyeceğini ifade etmektedir.

Ankete katılanların yüzde 74.3’ü kıyafet serbestliği ile birlikte öğrencilerin eğitime ilişkin motivasyonunun artmayacağını, yüzde 8.2’si kısmen artacağını, yüzde 17.5’i ise artacağını söylemektedir.

"TEK TİP KIYAFETİN KALDIRILMASI DEMOKRATİKLEŞME AÇISINDAN GEREKLİ Mİ?"

“Tek tip kıyafetin kaldırılmasının sivilleşme ve demokratikleşme açısından gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 64.7’si hayır, yüzde 9.4’ü kısmen, yüzde 25.9’u ise evet cevabını vermiştir.

Ankete katılanlara, 'Belli bölgelerde terör örgütünün yönlendirmesi ya da baskısı sonucunda, okullarda -terör örgütünün renklerinin hâkim olacağı ya da çocukların terör örgütünü çağrıştıran kıyafetler giyeceği- şeklinde bir endişe taşıyor musunuz?' sorusunu yönelttik. Buna göre ankete katılanların yüzde 62.4’ü bu yönde bir endişe taşıdığını kaydederken, yüzde 15.7’si de kısmenendişe taşıdığını belirtmiştir. Bu konuda bir endişesi olmayanların oranı ise yüzde 21.9’dur.

Ankete katılanların yüzde 87.5’i İmam Hatiplerde ve Kur’an-ı Kerim dersinde başörtüsü kararını doğru bulurken, yüzde 12.5’i doğru bulmamaktadır.

Ankete katılanların yüzde 92.6’sı Milli Eğitim Bakanlığı’nın, serbest kıyafet uygulamasını getirirken, öğretmenlerin, sosyologların ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine başvurması gerektiğini düşünürken; yüzde 7.4’ü buna gerek olmadığını ifade etmiştir.

'Milli Eğitim Bakanlığı’nın, adrese dayalı kayıt sistemi nedeniyle, çocukların zaten aynı bölgeden birbirine yakın gelir gruplarında olacağı ve bu nedenle serbest kıyafet uygulamasında sorun olmayacağı şeklindeki açıklamalarına katılıyor musunuz?' sorusuna katılımcıların yüzde 71.9’u hayır, yüzde 9.6’sı kısmen, yüzde 18.5’i de evet cevabını vermiştir.

'Milli Eğitim Bakanlığı’nın kılık-kıyafet serbestliği getirmekteki amacı size göre en çok aşağıdakilerden hangisidir?' sorusuna yüzde 28.1’i popülizm ve seçmene mesaj, yüzde 25.6’sı eğitimde yaşanan sorunların üzerini örtmek, yüzde 13.6’sı okullarda demokratikleşmeyi sağlamak, yüzde 13.1’i ülke gündemini değiştirmek, yüzde 3.5’i öğrencilerin motivasyonunu artırmak, yüzde 1.9’u velileri ek mali yükten kurtarmak derken; yüzde 14.2’si ise diğer seçeneğini işaretlemiştir."

ANKETTEN ÇIKAN SONUÇ

Anketten çıkan sonucu değerlendiren Hanefi Bostan, “İlk bakışta güzel gibi görünen, ancak derinlemesine ve tüm yönleriyle incelendiğinde birçok kusuru bulunan bu uygulama, yeni eğitim-öğretim yılında öğretmenlerin de, öğrencilerin de, velilerin de başına bela olacaktır. Özellikle okullarda güvenlik zafiyetinin ne denli fazla olduğu göz önüne alındığında, okullara artık herkes elini, kolunu sallayarak girebilecek, her türlü kesici alet ya da zararlı madde okullara rahatlıkla sokulabilecektir. Öte yandan maddi durumu iyi olmayan çocuklarımız dikkate alındığında, bu uygulama en çok onları vuracaktır. Buradan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sesleniyoruz: Arkadaşları lüks alışveriş merkezlerinden marka ürünler giyinirken, her gün farklı bir kıyafet ile okula gelirken; onların semt pazarlarından satın aldıkları kıyafetlerle okula geldiklerinde yaşayacakları acıyı, ezikliği hiç mi düşünmediniz? Psikolojik travma yaşayabileceklerini hiç mi hesaba katmadınız? Bu minvalde, anket sonuçlarının bizim kaygılarımızla örtüşmesi dikkate alınması gereken bir durumdur Bazı okullarımız serbest kıyafet uygulamasına geçmiştir. Bu okullarda sorunlar şimdiden baş göstermiştir. Hiçbir şey için geç değildir. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda aklı selim davranarak, bu uygulamayı ivedilikle kaldırmalıdır” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.