banner

Üniversiteler 12 Ocak’ta sokağa çıkıyor
Akademisyenler Yeni YÖK Yasa Taslağı’nı protesto etmek amacıyla 12 Ocak’ta Ankara’da toplanacak.

Bir çok üniversiteden öğretim görevlisi, akademisyen, öğrenci ve çeşitli dernek ve kuruluşların da desteklediği eylemde YÖK yasa tasarısı ve AK Parti’nin eğitim politikaları da protesto edilecek.

Yürüyüş, basın açıklaması ve bildiri dağıtımının gerçekleştirileceği eylemin çağrıcılığını Abant İzzet Baysal Üniversiteli Öğretim Elemanları Derneği, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Başka Hacettepe Yok İnisiyatifi, Ege Öğretim Elemanları Derneği, Hatay Üniversite Öğretim Elemanları Derneği, Isparta Öğretim Üyeleri Derneği, Mülkiyeliler Birliği Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği, Trakya Üniversite Öğretim Elemanları Derneği, Üniversite Konseyleri Derneği ve Van Üniversite Öğretim Elemanları Derneği yapıyor.  Aynı zamanda Türk Tabipler Birliği, Türk Hemşireler Derneği ve İnönü Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği de eyleme destek verecek. “Yeni YÖK Yasa Taslağı’na, piyasacılığa, baskıya ve gericiliğe hayır!” çağrısı ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi önünden başlayacak yürüyüşe, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra idari personel de katılacak. Üniversitenin tüm bileşenlerini kapsayan yürüyüş, Sakarya Meydanı’nda yapılacak olan basın açıklaması ve bileşenlerin temsilcilerinin konuşmaları ile devam edecek. Basın açıklaması ve konuşmaların ardından akademisyenler, Yasa Taslağı ve üniversitelerin durumu ile ilgili bildiriyi halka dağıtacak. Tüm akademisyenleri, üniversite emekçilerini ve öğrencileri yürüyüş ve basın açıklamasına katılmaya davet eden dernekler yaptıkları açıklamada “Son bir yıl boyunca öğretim üyelerine, üniversite emekçilerine ve öğrencilere uygulanan baskı ve yıldırma politikaları üniversitelerde gericilikle birlikte çığ gibi büyüdü. Yeni YÖK Yasa Taslağı ise gericiliğin örttüğü özelleştirme, üniversiteleri doğrudan sermayeye bağlama, akademisyenlerin iş güvencesi ve akademik özerkliğini yok etme planlarını dışa vurdu. ODTÜ’de yaşananlar AKP’nin YÖK’de dahil olmak üzere onca gücü ele geçirmesine rağmen üniversitelerdeki direnci kıramadığını gösterdi. ODTÜ’yü kınayan bir metne emirle imza atan rektörler akademi adına yüzümüzü kızartırken, ODTÜ ile birlikte ayağa kalkan tüm akademisyen ve öğrenciler geleceğe ve ülkeye olan inancımızı tazelediler” ifadelerini kullandılar. 12 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan eylemin ayrıntılı programı ise şu şekilde: Toplanma Yeri; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakülesi Önü, 12.00, Yürüyüş başlangıcı; 12:30, Basın Açıklaması; Sakarya Meydanı, 13.30.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.