banner

Üniversite sınavları değişiyor
Teklifte üniversite sınavına girişteki puan hesaplamaları ile ilgili de değişiklik yapıldı. Yapılan teknik düzenlemelerle öğrencilerin üniversiteye girişte okul yerine sadece kişisel başarılarının değerlendirilmesinin önü açıldı. Meslek liselilerin üniversiteye girişte aldıkları ek puanın katsayısı 0.06’dan 0.04’e indirildi.

Üniversite sınavıyla ilgili bir başka önemli düzenleme ise yürürlük tarihi ile ilgili oldu. Buna göre 2012 yılında yapılacak üniversite sınavında bir değişiklik olmayacak. Yeni yapılacak düzenlemeler 2013 yılındaki sınavda uygulanacak.

ÜNİVERSİTEYE DESTEK VEREN İŞADAMLARINA VERGİ İNDİRİMİ

Bu arada teklife bir önergeyle yeni bir madde eklenmesi istendi. Önergeye göre üniversitelere maddi destek veren işadamları vergi indiriminden faydalanacak. Ancak komisyonun muhalefet milletvekilleri bu konuda bilgilendirilmediklerini belirtince önerge ana komisyona bırakıldı.

üniversiteye giriş sınavına ilişkin kılavuz yayınlandığından uygulanmayacak.

Alt komisyon toplantısında CHP Milletvekili Nur Serter, bir çok maddeye “kademelendirmeyi uygun bulmuyoruz, eğitimin kesintisiz 8 yıl devam etmesini istiyoruz” diye muhalefet şerhi koydu. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise anasınıfının zorunlu olmasını, zorunlu eğitimin de 5-4-3 yönünde olmasını istediklerini söyledi. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.