banner

Dinçer, Bosna Hersek Eğitim ve Bilim Bakanı ile bir araya geldi
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim alanındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

dincer_bosnaDinçer, makamında Bosna Hersek Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Masic ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Konuk bakan ve beraberindekileri Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Dinçer, Bosna Hersek'i ''kardeş ülke'' olarak nitelendirdi.

Boşnakların ülkelerinde olduğu kadar Türkiye'de, Türklerin de kendi ülkelerinde olduğu kadar Bosna Hersek'te yaşadığını dile getiren Dinçer, ''Bu iki bağ bizim için çok önemlidir'' diye konuştu.

İki ülke arasında tarihi ve kültürel bağların çok güçlü olduğuna dikkati çeken Bakan Dinçer, şunları kaydetti:

''Bosna Hersek, bizim Balkanlardaki en önemli ve en stratejik gördüğümüz ülkelerden biridir. İki ülke arasındaki ilişkiler eğitim boyutuyla da benzer bir önemi ve stratejik değeri ifade ediyor. Balkanlarda en fazla burs verdiğimiz ülkelerden biri Bosna Hersek'tir. Şu anda Türkiye'de 100'e yakın Bosna Hersekli öğrenci okumakta, 200'den fazla öğrenci ise mezun olmuştur. Kendi imkanlarıyla gelen öğrencileri buna dahil etmiyorum. Türkiye'den Bosna Hersek'e kendi imkanlarıyla giden bin 400 civarında öğrenci bulunmaktadır. Bu durum bize iki ülke arasındaki eğitim işbirliğinin daha da güçlendirilmesi gerektiği konusunda bir ihtiyacı ortaya koymuştur. Bugün bu meseleleri Sayın Bakan ile görüşeceğiz.''

Bosna-Hersek Eğitim ve Bilim Bakanı Masic

Bosna-Hersek Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Masic ise Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülke arasında uzun yıllara dayanan işbirliği ve iyi ilişkilerin olduğunu vurgulayan Masic, Türkiye ile eğitim konusunda da daha fazla işbirliği içinde olmak istediklerini söyledi.

Kendilerine FATİH Projesi ile ilgili sunum yapıldığını ifade eden Masic, ''Bu tür projeleri Bosna-Hersek'te de uygulamak isteriz. Türkiye'nin bu alandaki tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz'' diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.