banner

‘Hocalar öğrencilerin yüzüne nasıl bakıyorlar?’
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, avukatların gözaltına alınmalarıyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, hukuk fakültelerinin yaşananlara sessiz kalmasını eleştirdi ve ''Ben merak ediyorum, hukuk fakültelerinde o ders veren hocalar öğrencilerin yüzüne nasıl bakıyorlar acaba? O öğrencilere hukuku nasıl anlatıyorlar?'' diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, özgürlüğün, demokrasinin olmadığı ortamda hiçbir alanda gelişme kaydedilemeyeceğini söyledi.

Adaletin üç önemli ayağının savcı, yargıç ve avukatlar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, yargıçların siyasi otoritenin emrine sokulduğunu iddia etti. Gazeteci Saygı Öztürk'ün Balyoz Davası'na ilişkin bugünkü yazısına değinen Kılıçdaroğlu, ''O Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeleri orada oturdukları sürece bu ülkeye adalet gelmez. Adaleti çiğnemişlerdir'' dedi.

''Hocalar öğrencilerin yüzüne nasıl bakıyorlar?'

Özellikle hukuk fakültelerinin yaşananlara sessiz kalmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, ''Ben merak ediyorum, hukuk fakültelerinde o ders veren hocalar öğrencilerin yüzüne nasıl bakıyorlar acaba? O öğrencilere hukuku nasıl anlatıyorlar?'' diye sordu.

Savcı olmadan, kapılar kırılarak içeri girildiğini ve avukatların gözaltına alındığını iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Neymiş? Kaçarlarmış bunlar. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı yurtdışındaymış, arandığını duyunca binmiş uçağa gelmiş. Onlar sizden daha yurtseverdir Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Unutma bunu. Toplu davalarda Türkiye'de bir sürek avı başlattılar. Ava çıkmışlar mübarek. Nerede beğenmedikleri, muhalif birisini görseler yakala, içeriye at. Böyle demokrasi mi olur?''

Evren bile yapmadı

Hükümetin kendisini, Türkiye'de yaşanan olumsuzlukları ortaya koyduğu için eleştirdiğini, ancak bunların gerçekler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Gerçekler acıdır. Recep Bey de bu gerçekleri kabul edecek. Dünya görüyor bütün bunları. Dünyaya da duyuracağız bunları. Kenan Evren bile bunları yapmadı. Hiçbir askeri yönetimde olmadı. İlk kez yargı ayaklar altına alındı'' değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan’ın atama bekleyen öğretmene verdiği cevabı da eleştirdi

Bugün gelinen noktada toplumun tüm kesimlerinin sıkıntı içinde olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Atama bekleyen öğretmen, 'atamayı yapın' diyor. Kibre bakın siz, ' o oy senin olsun' diyor. Sonrada da diyeceğiz ki 'Kibir şeytanda vardır' diyeceğiz. Ben söylemiyorum, o söylüyor. O zaman kendine dön bir bak'' ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.