banner

Rektör hayatını kaybetti
Erzurum'daki evinde bileklerini kesip, 4. kattan atlayan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak hayatını kaybetti.

Erzurum'daki evinde bileklerini kesip, 4. kattan atlayan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Budak hayatını kaybetti.

Atatürk Üniversitesi lojmanlarında kalan Budak, henüz belirlenemeyen bir nedenle bileklerini keserek, 4. kattaki evinin balkonundan atladı.

Ağır yaralanan Budak, olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Evli ve 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Budak, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Maalesef hocamızı kaybettik. Zaten olay yerinde kalbi durmuş ancak doktor olan komşusunun müdahalesiyle hayata döndürülmüştü. Başımız sağolsun. Üzgünüz'' dedi.

PROF. DR. GÖKHAN BUDAK KİMDİR

1968 yılında Erzurum’un Olur ilçesinde doğdu. 1989’da Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 1990’da birincilikle bitirdiği bölüme araştırma görevlisi, 1996 yılında yardımcı doçent, 2000’de doçent ve 2006’da Atom ve Molekül Fiziği Anabilim Dalında profesör olarak atandı.

X-ışını Flüoresans Spektroskopisi, Atom ve Moleküllerin Kuantum Mekaniksel Hesaplamaları ile Monte Carlo Simülasyon Tekniği konularında bugüne kadar 60’dan fazla SCI kapsamındaki dergilerde bilimsel makalesi, yurtiçi ve yurtdışı sempozyumlarda sunulmuş 40 civarında bildirisi mevcuttur. SCI kapsamındaki makaleleri TÜBİTAK Teşvik Primi ile ödüllendirilmiş ve 500’den fazla atıf almıştır. 2000 yılında Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ilk kez verilmeye başlanan en fazla yurt dışı yayın bazında Fen Bilimleri Ödülünü (birincilik) almıştır.

Birçok araştırma projelerinde (BAP, TÜBİTAK) yürütücü veya araştırıcı olarak görev almıştır. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde hakemlik yapmaktadır. Kuantum Fiziği I, Kuantum Fiziği II ve Titreşimler-Dalgalar adlı üç kitabı da yayınlanmıştır. Titreşim-Dalgalar adlı kitabı ile 2011 yılında kitap dalında verilen Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Teşvik Ödülünü (Birincilik) almıştır.

2002-2003 yıllarında Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürlüğü, 2008-2010 yıllarında da Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

07.09.2012 tarihinden itibaren Bayburt Üniversitesi Rektörlük görevini yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.