banner

Bakan Avcı öğrencilere seslendi
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2013-2014 eğitim-öğretim döneminin ikinci yarısında başlayacak Okul Sütü Programı için hazırlanan tanıtım videosuyla öğrencilere ilk kez seslendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı koordinesinde yürütülen Okul Sütü Programı 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında tekrar uygulamaya konulacak.

Programın tanıtımı için hazırlanan videoda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı öğrencilere hitap etti. Video, Bakanlığın, bağlı taşra teşkikalatlarının internet sitelerinde olmak üzere yaklaşık 46 bin sitede yayınlanacak.

Bakan Avcı'nın ''Sevgili öğrenciler, siz ülkemizin geleceğisiniz ve bizim için çok değerlisiniz'' sözleriyle başladığı mesajında, ''Bu ülkede ileride sizler de bilim insanı, sanatçı, girişimci, kamu görevlisi, siyasetçi, zanaatkar, esnaf, en önemlisi belki de öğretmen olacaksınız. Ülkemizin hedeflerini sizler gerçekleştirecek, sizler başarıya ulaştıracaksınız. Ama önce büyümeniz gerek, bu yüzden de süt içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz'' dedi.

Avcı videoda öğrencilere şöyle hitap etti:

''İçtiğiniz bir bardak süt; sağlam dişlere sahip olmanızı, kemiklerinizin gelişmesini, boyunuzun daha çok uzamasını sağlayacak kalsiyum, protein ve vitaminler içermektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenmeniz, dolayısıyla sağlıklı gelişmeniz için, geçen sene olduğu gibi bu sene de okul sütü programına devam ediyoruz.

Sevgili çocuklar, hepinizden birkaç ricamız var. Veliniz tarafından doldurulup imzalanan Okul Sütü Dağıtım İzin Formu'nu öğretmeninize teslim etmeyi unutmayın. Eğer süte alerjiniz varsa öğretmeninize haber verin. Kutu sütlerini açtıktan sonra en kısa sürede bitirin, sakın yarım bırakıp sonra içmek için saklamayın. Okullarınızda başarılı olmak, sağlıklı bir şekilde büyümek istiyorsanız süt içmeyi ihmal etmeyin. Hepinizin sütü severek içeceğinize inanıyor, ailenizle birlikte mutluluk ve sağlık dolu günler diliyorum.''

''6 milyon 290 bin 977 öğrenciye süt dağıtılacak''

Okul Sütü Programı'yla ana sınıflar dahil olmak üzere ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmeleri amaçlanıyor.

Eğitimin ikinci döneminde, 11 Şubat ile 14 Haziran tarihleri arasında, ülke genelinde resmi, özel anasınıf, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 200 mililitre ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılacak.

Bakanlığın verilerine göre program 30 bin 885 okulda uygulanacak. Programla 6 milyon 290 bin 977 öğrenciye süt dağıtılacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.