banner

Almanya Eğitim Bakanı’na intihal şoku
Almanya’da Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan’ın doktorluk unvanı, intihal yaptığı gerekçesiyle Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi tarafından geri alındı.

Almanya Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan'ın doktor unvanı, 32 yıl önce felsefe fakültesinde yazdığı tezin bazı bölümlerinde intihal olduğunun anlaşılması üzerine geri alındı.

Düsseldorf Üniversitesi, Hristiyan Demokrat Partili Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan'ın 32 yıl önce felsefe fakültesinde yazdığı ''Kişi ve Vicdan'' konulu tezinin bazı bölümlerinde intihal yapıldığını ortaya çıkardı.

Üniversitede konuyla ilgili oluşturulan konseyin başkanı Prof. Bruno Bleckmann, yaptığı açıklamada konseyin Schavan'ın tezinde intihal belirlediği ve bu nedenle verilen doktor unvanının geri alındığını belirtti.

Anonim intihal avcıları, 29 Mayıs 2012'de Schavan'ın doktora tezinde temiz bir çalışma sergilemediğini iddia etmiş ve bunun üzerine Düsseldorf Üniversitesi'nde konuyla ilgili bir konsey kurulmuştu.

Güney Afrika 'da bulunan Schavan'ın Almanya'ya dönüşte nasıl bir tepki vereceği merak konusu oldu.

Daha önce de Federal Savunma Bakanı Karl Theodor zu Guttenberg, benzer bir intihal skandalı sonucu 2011 yılının mart ayında görevinden istifa ederek ülkeden ayrılıp ABD 'ye yerleşmişti. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.