banner

Avcı, eski bakanlar gibi küsen bir yapıya sahip değil
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'u makamında kabul etti. Koncuk Nabi Avcı için, ''Gerçekten babacan tavırlı, sabırlı bir insan, eski bakanlar gibi küsen bir yapıya sahip değil'' dedi.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Koncuk, Bakanlığın önünde basın açıklaması yaptı.

Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya ''hayırlı olsun'' demek için ziyarete geldiklerini belirterek, Bakan Avcı'ya eğitim çalışanlarının yaşadığı sorunlar ve eğitim öğretim hayatımızın acil ihtiyaçlarına ilişkin sendikaları tarafından hazırlanan öneri ve tespitleri içeren bir dosya verdiklerini söyledi.

Bakan Avcı'nın son derece babacan, sabırlı ve problem çözme konusunda istekli olduğunu gördüğünü dile getiren Koncuk, Bakan Avcı'nın teklif ettikleri hiçbir konuyu reddetmediğini, kabul edilebilir olduğunu ve bunlarla ilgili çalışmalar yapacağını ifade ettiğini belirtti.

Avcı'nın ''Öğrenim özrü ve il içi atama'' konusunda değerlendirme yaptıklarını ve net bilgiler aldıktan sonra açıklama yapacaklarını kendilerine aktardığını dile getiren Koncuk, ''Öğretmen atama konusunda, şu anda Şubat'ta atama konusunda fazla umut vermedi. İnşallah Ağustos'ta dişe dokunur bir atama yapılmasını istiyoruz. Gönül isterdi ki Şubat'ta da atama yapılsın'' dedi.

Alan değiştiren öğretmenlerini durumu, öğretmenlerin maaşları, ek ödeme taleplerini, mülakatla, valiliklerin tercihi ile okul yönetici atanmasına ilişkin görüş ve önerilerini Bakan Avcı'ya ilettiklerini kaydeden Koncuk, Bakan Avcı'nın adil bir yönetim, bütün eğitim çalışanlarını kucaklayan bir tavır sergilemesi gerektiğini ifade ettiklerini dile getirerek, ''İlk defa bir Milli Eğitim Bakanı doğrudan doğruya cep telefonunu bana veriyor. Bunu önemli bir gelişme olarak görüyorum. Bunu diyaloğa açık, problemleri duymaya açık bir Milli Eğitim Bakanlığı yapacağının işareti olarak alıyoruz'' diye konuştu.

Serbest kıyafet uygulaması

Problem duymaktan korkmayan bir bakanlık anlayışının uygulanacağını düşündüğünü aktaran Koncuk, ''Gerçekten babacan tavırlı, sabırlı bir insan, eski bakanlar gibi küsen bir yapıya sahip değil'' dedi.

Bakan Avcı'dan ''Bayrak'' şiirinin yeniden ders kitaplarına konulmasını istediklerini ifade eden Koncuk, Avcı'nın konuyu değerlendireceğini ve ''Bayrak'' şiirini sevdiğini söylediğini aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen kökenli müsteşar ve insan kaynakları müdürünün bulunması gerektiğini belirten Koncuk, öğretmenleri anlayan, öğretmen kökenli kişilerin bu kadrolara atanması gerektiğini bildirerek, ''Bunlar yapılmadığı sürece Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerle arasında yıkılmış olan köprüyü yeniden inşa etmesinin mümkün olmadığını buradan ifade ediyorum. Nabi Avcı'ya rağmen bu köprüyü kurmak mümkün olmaz'' diye konuştu.

Bakan Avcı'ya serbest kıyafet uygulamasına ilişkin değerlendirmelerini de sorduğunu kaydeden Koncuk, Bakan Avcı'nın bunları yeniden masaya yatıracağını söylediğini ve konuya ilişkin kesin bir bilgi vermediğini kaydetti.

Koncuk, ''Belki özel okullarda velilerin yüzde 60'ı isterse serbest kıyafet veya forma giyilebiliyor. Zannediyorum Sayın Bakan bunu bu yönde bir değerlendirme içerisinde görecek'' dedi.

Ağustos ataması

Koncuk, Ağustos'ta yapılması planlanan öğretmen atamaları ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:

''Bakan herhangi bir rakam telaffuz etmedi. Atama konusunda bakanın ciddi bir gayret içerisine gireceğini düşünüyorum. Şu anda 60 binin üzerinde ücretli öğretmen görev yapıyor. Bunun 21 bini eğitim fakültesi mezunu, 23 bini lisans mezunu, 11 bini iki yıllık okul mezunu. Bunların mutlaka düzeltilmesi lazım. Gönül ister ki Şubat'ta bir atama yapılsın. Ama Sayın Bakandan bu yönde bir umut ışığı almadım.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.