banner

Liseler şehir dışına mı taşınıyor?
Daha önce de gündeme gelen 'kampüs lise' projesi için MEB düğmeye bastı. Proje için düzenlenen “Ulusal Mimari Proje Yarışması”nın ilk etabı sonuçlandı

MEB tarafından Türkiye genelinde 33 tane yapılması planlanan eğitim kampüsleri için “Ulusal Mimari Proje Yarışması”nın ilk etabı sonuçlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise seviyesindeki öğrenciler için planladığı gözde projesi eğitim kampüsleriyle ilgili projede ilk etapta Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir’de yapılacak 8 kampüs için başvuran 156 mimari ekip yeterlik sağladı.

Yüzme havuzları da olacak

Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, meslek lisesi binaları ihtiyacının bir bölümü, kentin yeni gelişen bölgelerinde oluşturulacak yaklaşık 100 bin metrekare alanlar üzerinde tasarlanacak. Bu alanlara güçlü kamu ulaşım imkânları sağlanacağı belirtilen proje kapsamında entegre kampüslerde, birkaç farklı program çerçevesinde eğitim veren farklı liseler, ortak bir altyapıyı (teknik ve personel) ve donatı havuzunu (yemekhane, yüzme havuzu, konferans-çok amaçlı salon, kütüphane, yurt vb.) paylaşacak. Kampüs alanına yakın olan bölgelerdeki liselerin bir kısmının kampüse taşınması sonucu, boşta kalan liseler yeniden düzenlenerek ilkokul ve ortaokul sistemine tahsis edilecek.

(vatan)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.