banner

İstanbul İl Milli Eğitim binası için karar verildi
Çıkan bir yangın sonucu kül olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası restorasyon işleminin ardından müze olacak

Milliyet'in haberine göre, geçtiğimiz yılın son günlerinde çıkan bir yangın sonucu kül olan 147 yıllık tarihi İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası restore edildikten sonra eğitim müzesi olarak kullanılacak

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kullanılan, şehrin sembol yapılarından tarihi bina, 24 Aralık günü elektrik kontağından çıkan yangınla kullanılamaz hale gelmişti.

Restore edilecek

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, binaya ilişkin projeyi Milliyet’e anlattı. Binanın restorasyon projesinin Koruma Kurulu’nca değerlendirildiğini anlatan Yıldız, “En geç iki yıl içerisinde restore edilen binayı eğitim müzesi olarak tekrar kazandırma amacındayız.

‘Otel olmayacak’

Tarihi yarımadaya yakışan bir müze olacak” dedi. Binayı müdürlük olarak da kullanacaklarını aktaran Yıldız, şunları söyledi: “Konferans salonları ve kapsamlı eğitim eserlerinin olacağı bir nevi kültür merkezi gibi bir fonksiyonla kullanılacak. Uluslararası konukların ağırlanacağı, prestijli bir kullanım alanı da düşünüyoruz. Binanın otele dönüştürülmesi gibi bir şey kesinlikle söz konusu değil.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.