banner
banner

UNESCO'ya ‘Halide Edip Adıvar Yılı’ önerisi
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurulu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu, 2014 yılı'nın, yazar, siyasetçi, akademisyen ''Halide Edip Adıvar Yılı'' olarak kutlanması için UNESCO Sekreterliği'ne öneride bulundu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, gelecek yıl ''Halide Edip Adıvar'ın ölümünün 50. yılı'' olarak anılması için yapılan başvuruyla Türkiye'den UNESCO'ya ilk kez bir kadının adı önerilmiş oldu.

Halide Edip Adıvar'ın yanı sıra, Matrakçı Nasuh ölümünün 450'nci yılı, Gaspıralı İsmail 100. ölüm yılı ve Türk İslam Eserleri Müzesi'nin 100 yılı dolayısıyla UNESCO'ya sunuldu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun Nisan'daki Yürütme Kurulu toplantısında görüşülmesi ve Kasım ayında düzenlenecek Genel Konferans'ın ardından 2014-2015'te anma kutlama yılı için önerilen dört ismin onaylanması bekleniyor.

Halide Edip Adıvar

Yaşamı boyunca pek çok alanda öncü adımlar atan Halide Edip Adıvar, UNESCO'ya anma yılı için Türkiye'den önerilen ilk kadın oldu.

UNESCO'nun Türkiye Yönetim Kurulu üyesi de olan Halide Edip, Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında görev yaptı, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayıldı. Savaş yıllarında Anadolu Ajansı'nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yaptı.

Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edebiyatının en çok eser veren yazarlarından olan Adıvar'ın, 21 roman, 4 hikaye kitabı, 2 tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleri bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi'nde edebiyat profesörü olan Halide Edip Adıvar, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı yaptı, 1950'de milletvekili seçilerek Meclis'e girdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.