banner
banner

YÖK’ten Komünist Manifesto soruşturması
YÖK, öğrencilerine Komünist Manifesto ile ilgili ödev verdiği gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Seydi Çelik hakkında soruşturma başlattı.

Kocaeli Üniversite Hukuk Fakütesi Öğretim Elemanı Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelik’e, öğrencilerine güz döneminde Karl Marks ve Friedrich Engels’in “Komünist Manifesto”suyla ilgili ödev verdiği gerekçesiyle YÖK tarafından soruşturma açıldı.

YÖK’e dilekçeyi bir öğrenci verdi

Soruşturma, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde okuyan bir öğrenci tarafından YÖK’e dilekçe verilmesi üzerine YÖK tarafından başlatılırken, şikayet sebepleri olarak, “Dersinde ödev olarak Komünist Manifesto kitabını okutması ve bu zihniyette film ve belgeseller izlettirmesi” gösterildi.

YÖK’ten açıklama

YÖK yetkilileri de sadece bu olaya özgü değil bunun dışında da üniversitelerde öğrenci veya öğretim üyelerinden gelen şikayetlerin, muhataplarına sorulduğu ve görüşlerinin alındığını bildirdiler. Yetkililer, “Bize bir şikayet ulaştığında, her iki tarafın da görüşlerini alıp ona göre karar veriyoruz. Soruşturma açılmış değil. Sadece şikayetin muhatabı kendisi olduğu için olayın aslını öğrenmek için görüşlerine başvurduk” dedi.

Öğrencilerine böyle seslendi

Sizlerde bir farkındalık yaratmak için gece gündüz uğraştığımı biliyorsunuz. Bilen, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirmek ve dolayısıyla daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye yaratmak sevdamdan vazgeçmem mümkün değil. Beni seven öğrencilerim bu çabalarımın başıma bir iş açacağından endişe eder dururlar. Ben de onlara hep bir şarkının mısrasıyla seslenirim: "Dillerimi hakim bey bağlasan durmaz"... Beni ve üniversite kavramının ne olduğunu anlayan yüzlerce öğrencim oldu. Hepsini bu vatana kazandırdığım için mutluyum. Ancak hala sbky bölümünde beni, bilimi, özgürlüğü anlamayan ortaçağ öğrencileri var ki beni YÖK'e şikayet etmişler. Hiç üzülmedim, bunu bekliyordum her zaman, beni üzen YÖK'ün bu şikayeti ciddiye alması; geldiğimiz demokrasi ortamı işte bu dedirtiyor. Suçlama şu: sizlere yasadışı olmayan, piyasada satılan "Komünist Manifesto" kitabını ödev kapsamında okutmam. Ben Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde bütün siyasi fikirlerin tartışıldığını düşünüyordum, demek yök öyle düşünmüyormuş. Utandım. Bilim adına, özgür üniversite adına utandım. Kendim için değil ama gelecek adına üzüldüm, sizler için üzüldüm sevgili öğrencilerim. Ödevlerinde "kırmızı hapı" içen öğrencilerimin fazlalığı benim tek tesellim, onlar beni anlayacak ve desteleyeceklerdir. Sizlere aynı şarkının diğer mısralarıyla veda ediyorum:

Sussan olmuyor susmasan olmaz

Dil dursa hakim bey tende can durmaz

Yazsan olmuyor yazmasan olmaz

Kaleme tedbir koma pek durmaz

Hoşçakalın...

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.