banner

YÖK'ten 'Komünist Manifesto' açıklaması
YÖK, Kocaeli Üniversitesi'nde bir akademisyenin öğrencilere 'Komünist Manifesto'yu okuttuğu gerekçesiyle akademisyen hakkında soruşturma açıldığı iddialarını yalanladı

Yüksek Öğretim Kurulu Hukuk Müşavirliği, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Seydi Çelik'ten YÖK tarafından savunması istendiği iddiaları ile ilgili, açıklamalarda bulundu.

Yüksek Öğretim Kurulu Hukuk Müşavirliği, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Seydi Çelik'ten YÖK tarafından savunması istendiği iddiaları ile ilgili, "Söz konusu yazıda üniversite tarafından herhangi bir soruşturma açılması istenilmediği gibi Yükseköğretim Kurulu tarafından da ilgili hakkında doğrudan ya da dolaylı olarak açılmış herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. Yükseköğretim Kurulu bu tür durumlarda Üniversite dışında herhangi bir akademisyen ya da kişiyi muhatap alarak işlem tesis etmez, üniversitesi üzerinden işlem tesis edilir" açıklamasını yaptı.

Yüksek Öğretim Kurulu Hukuk Müşavirliği'ndan yapılan açıklamada, Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden Kurullarına intikal ettirilen (BİMER) başvurusunda, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çelik’in Anayasa Hukukuna Giriş dersinde, dersini ve dersin içeriğine ilişkin herhangi bir konu işlemeyip, bilakis "Komünist Manifesto" gibi kitapları okutturmakta olduğu ve aynı zihniyette belgeseller izlettirip öğrencilere ödev notlarını bunlardan verdiği, kendi düşüncesine göre sorular sormakta olduğu, sınav sorularını da bu yönde sorup, bu yönde cevap vermeyenlerin vize ve final sınavlarından bırakıldığı yönünde bir BİMER şikayet ve durum tespit talebi ile gereğini içeren BİMER başvurusu üzerine 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun gereğince, ilgiliye 30 gün içersinde cevap verilmek üzere söz konusu başvurunun Kocaeli Üniversitesi tarafından incelenerek yapılan işlem hakkında Kurullarına bilgi verilmesi için gönderildiği kaydedildi.

Söz konusu yazıda üniversite tarafından herhangi bir soruşturma açılması istenilmediği gibi Yükseköğretim Kurulu tarafından da ilgili hakkında doğrudan ya da dolaylı olarak açılmış herhangi bir soruşturma bulunmadığı vurgulanarak şöyle denildi:

"Yükseköğretim Kurulu bu tür durumlarda Üniversite dışında herhangi bir akademisyen ya da kişiyi muhatap alarak işlem tesis etmez, üniversitesi üzerinden işlem tesis edilir.

Herhangi bir vatandaş, öğrenci veya öğretim üyelerinden gelen şikayetlerin, muhatap akademisyene görüş sorulması ya da dosya hakkında bilirkişi tayin edilmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. İlgili ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) gizlilik esasına riayet edilmesi talebinde bulunduğu için adı açıklanmamıştır.

Dolayısıyla, Yükseköğretim Kurulu 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun gereğince, ilgiliye 30 gün içerisinde cevap verilmek üzere söz konusu başvurunun Kocaeli Üniversitesi tarafından incelenerek yapılan işlem hakkında başvuru sahibine bilgi verilmesi için gönderilmiştir.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince ilgiliye bilgi edinme talebi çerçevesinde 15 gün içinde; 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına dair kanun gereğince de 30 gün içinde cevap verme yükümlülüğümüz bulunmaktadır.

Bu tür şikayet ve talepler hakkında Yükseköğretim Kurulu’nun ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapmaması düşünülemez. BİMER üzerinden gelen tüm müracaatlar hakkında içerik ayrımı yapılmaksızın mevzuatta öngörülen süreç işletilmektedir."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.