banner

Öğrencilere sütün yanında bal dağıtılacak
Öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri için haftada 3 gün süreyle okullarda dağıtılan sütün ardından şimdi de bal dağıtılmaya başlanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü Okul Sütü Projesi’ne destek veren Ordu Arıcılar Birliği, 15 Mart’tan itibaren kentteki öğrencilere ücretsiz bal dağıtacak.

Birlik Başkanı Necati Aydın, öğrencilere yönelik tüm olumlu adımları desteklediklerini belirterek, “Okul Sütü projesinin ardından biz de ilk etapta 10 bin öğrencimize ücretsiz bal dağıtacağız” dedi. Bal dağıtım projesinin Türkiye’de ilk kez yapılacağını, bunu Ordu Arıcılar Birliği olarak kendilerinin başlatacağını ifade eden Aydın, “Yönetimimizle aldığımız bu karar dolayısıyla mutlu ve gururluyuz” diye konuştu. Ücretsiz bal dağıtımıyla ilgili süreci anlatan Aydın, şunları söyledi: “Bu kararı 3 yıl önce Ankara’da aldık, Türkiye’deki bütün büyük bal paketleyici firmalarla birlikte. Bugüne kadar bu iş gerçekleşemedi. Ama bakıyoruz ‘Okul Sütü’ projesi uygulanmaya başlandı. Biz de Ordu’da neden ücretsiz bal dağıtmayalım’ dedik. Sonrasında yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla karar aldık, Mart ayının 15’inden sonra Ordu’da ilkokullarda bal dağıtma kampanyasını başlatacağız. Bunu sadece Ordu merkezde değil, tüm ilçelerimizde de devam ettireceğiz.” Aydın, “10 bin adet 40 gramlık kavanozlarımız geldi. Bunların dolum işlemleri sürüyor. İnşallah bu ücretsiz ballar Mart ayında okullarımızda dağıtılmaya başlanacak. Ayrıca bilinmelidir ki ballarımız oldukça sağlıklı ve ciddi testleri de başarılı bir şekilde geçmiştir. Ordu Arıcılar Birliği daha önceki projelerinde olduğu gibi bu projede de ne kadar başarılı olduğunu herkese gösterecektir“ diye konuştu.

Amaç sağlıklı nesiller yetiştirmek

Balın dağıtım süreciyle ilgili bilgi veren Birlik Başkan Yardımcısı Recep Ali Acısu ise amaçlarının sadece sağlıklı nesiller yetiştirmek olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “15 Mart’tan itibaren ilk etapta 10 bin öğrencimize saf bal, yani şekersiz bal dağıtılacak. Bal dağıtılmadan önce pilot okullar ve bölgeler seçilecek. Daha sonra kampanyamıza başlayacağız. Şu bilinmelidir ki Türkiye’de herkesin bal yeme şansı yok. Amacımız bal yiyemeyen öğrencilere ballarımızı tattırmak ve yedirmek. İnşallah küçükler bal yiyerek büyüklerine de örnek olurlar."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.