banner

‘Eğitim sistemi yaz boz tahtasından beter oldu’
Milliyet Yazarı Mehmet Tezkan, köşesinde eğitim sistemini eleştirerek her yeni gelen Milli Eğitim Bakanı’nın bir önceki bakanın yaptığını bozduğunu ve yapılan düzenleme ve değişikliklerin sağlıklı bir şekilde yapılmadığını belirterek, “Her bakan olan yeni bir şey icat ediyor.. Kendine göre ayar çekiyor..” dedi.

Eğitim sistemi yaz boz tahtasından beter oldu..    Her bakan olan yeni bir şey icat ediyor.. Kendine göre ayar çekiyor..

Neredeyse son on yılımız böyle geçti..

Bakanlar aynı partiden ama çocukları liseye nasıl yerleştireceklerine bir türlü karar veremediler..

Birinin yaptığını öteki bozdu..

*

Minicik çocukların geleceğinin bir, bir buçuk saatte şekillenmesi doğru değil denildi, sınav sistemi üç yıla yayıldı..

Çocuklar altıncı sınıftan itibaren sınava girmeye başladılar.. Sadece sınav notuyla yetinilmedi, okul notu da katıldı.. Öğretmen kanaati de konuldu..

Öğretmen kanaati işi bozuyor araya torpil, iltimas giriyor diye itiraz edildi..

Çıkarıldı..

Yabancı okullar zaten bu sistemi hiç kabul etmedi.. Bakanlık bastırınca kapatır gideriz diye hafiften tehdit ettiler, bakanlık bastıramadı..

Bu sisteme geçilmesinin nedeni dershane düzenine son vermekti..

Tersi oldu, dershaneler ihya oldu..

*

Bakan değişince üç yıllık sınav maratonu da rafa kaldırıldı.. Yeni Bakan “öğrenciler mahvoldu, çocukluklarını yaşayamadılar, eğitim sistemi test çözme sistemine döndü” dedi ve kendine göre ayar çekti..

Sınavları bir yıla indirdi..

O Bakan gidince yerine gelen Bakan eğitimin tümüyle oynadı..

Yeniden kurguladı..

4+4+4 denilen yapıya böyle geçtik.. Bakan okul düzenini değiştirdi ama sınav düzenini değiştirmeye ‘bakanlık ömrü’ yetmedi..

Görevden gitti, yeni Bakan geldi..

*

Yeni bakanla birlikte sınav sistemi sil baştan yapıldı..

Kaldırıldı.. Kaldırılmış gibi yapıldı diyebiliriz.. Öğrencilerin liseye girmelerinde ders notlarıyla birlikte ders dışında katıldıkları etkinlikler de etkili olacakmış!..

Ama durun..

Bu yöntem Kabataş, İstanbul Erkek, Galatasaray gibi memleketin iyi okullarını kapsamayacakmış..

Oraya nasıl girilecek?

Yine sınavla.. Her okul ayrı sınav yapacakmış?

Bu şu demek, ortaokul son sınıfa gelenin hayatı sınavdan sınava koşmakla geçecek..

Şöyle izah edeyim.. Kabataş Lisesi’ne girmek için yüz binlerce öğrenci sınava girecek.. Aynı yüz binler Kadıköy Anadolu Lisesi sınavında da buluşacak.. İstanbul Lisesi sınavında da..

Bitmedi..

Yabancı okullar sınavı var..

Özel okullar sınavı var..

*

Durun telaş etmeyin..

Nasıl olsa bir sonraki Bakan ‘bu ne biçim’ iş diyerek kaldırır..

Yazının devamı için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.