banner

SBS seviye tespit sınavı oluyor
TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda 4+4+4 teklifiyle ilgili görüşmeler devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı da Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yapısını yeni sisteme göre değiştirmek için çalışma başlattı.

SBS'yi seçme esasına dayalı bir sınav halinden çıkartacağızBakanlığın çalışmasına göre liseye girişte tek sınav yerine, yönlendirme sistemi getirilecek. 3 kademeli eğitim sisteminde lise türleri de yeniden ele alınacak. Okul türleri modelinde liseler 'meslek liseleri', 'fen ve sosyal bilimler liseleri' ve 'Anadolu liseleri' olarak belirlenecek. Bu okullara giriş için öğrenciler tek sınava bağlı olmayacak. SBS benzeri bir sınav yine olacak ancak bu durum yerleştirme sınavı değil sadece öğrencinin bilgisini tespit sınavı olacak.

Sınav dışında liseye geçişte ders notu, öğretmen görüşü, rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüşü de alınacak. Tüm bu etkenlerle öğrenci liseye gidecek. Tespit sınavlarının etkisi ise minimuma inecek.
 

‘SBS'yi seçme esasına dayalı bir sınav halinden çıkartacağız’

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, şunları söyledi: "SBS'yi seçme esasına dayalı bir sınav halinden çıkartacağız. Bu kaldıracağımız anlamına gelmez. Sınav seçme değil durumunu tespit için olacak. Çocuklarımızın öngörülen kazanımlarını görmek için feed back gibi, seviye tespit, olgunlaşma sınavları olabilir. Onların kazanımlarını ölçebiliriz. Bir sınav kalkıp diğeri de konulacak değil. Mevcut sınavların tarzı değiştirilip yapılabilir. Yaş düşüşü nedeniyle müfredat yeniden ele alınacak. Yapılan çalışma kapsamında öğrenciler okula geldiğinde akademik bilgiden çok görsel ve oyunla öğretim bilgisi verilecek. Okuma yazma öğretimi ise daha esnek bir yapıda yapılacak." Çalışmaların haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.