banner

Kitapta KDV indirimi sinyali
Kitapta KDV indirimi için Kültür Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı çalışma başlatıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, basılı kitap, süreli yayınlar ve elektronik yayınlarda KDV oranlarının düşürülmesiyle ilgili Maliye Bakanlığı ile yazışmaların yapıldığını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın konuya ilişkin soru önergesini cevapladı.

Türkiye'de 2012'de 42 bin 626 başlık kitap üretildiğini ifade eden Çelik, bu kitapların konularına göre dağılımlarını şöyle sıraladı:

''Genel konular 901 adet, felsefe ve psikoloji bin 933 adet, din 2 bin 826 adet, toplum bilimleri 14 bin 542 adet, dil ve dilbilim 651 adet, doğa bilimleri ve matematik 656 adet, teknoloji (uygulamalı bilimler) 2 bin 104 adet, güzel sanatlar bin 420 adet, edebiyat ve retorik 14 bin 726 adet, coğrafya ve tarih 2 bin 867 adettir.''

Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile YAY-FED işbirliğinde 2012 yılında verilen ''Satılan Kitap Bandrol'' adedinin 293 milyon 257 bin 824 olarak belirtildiğini ifade eden Çelik, ücretsiz 187 milyon ders kitabı dağıtıldığını, üretilen toplam kitap adedinin ise 480 milyon 257 bin 824 olduğunu kaydetti.

KDV oranları

Kitaptaki KDV oranlarının düşürülmesine yönelik Maliye Bakanlığı ile yazıştıklarını bildiren Çelik şöyle dedi:

 ''Türkiye'de basılı kitaplarda KDV oranı yüzde 8 (basılı Kuran-ı Kerim için yüzde 1), süreli yayınlarda yüzde 1, elektronik yayınlarda ise yüzde 18'dir. Konuyla ilgili düzenleme yapma yetkisi Maliye Bakanlığı'na aittir. Yürürlükte olan oranların düşürülmesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı ile yazışmalar yapılmış bulunmaktadır.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.