banner

‘Bilim insanları havuzu oluşturulacak’
‘Beyin göçü’, Türkiye'nin her dönem muzdarip olduğu konulardan biri. Türkiye, pek çok yetenekli genç insanı, kendi alanında öne çıkmış tecrübeli insanı ekonomik koşullar, daha iyi araştırma şartları, daha kolay bir yaşam nedeniyle Batı'nın gelişmiş ülkelerine kaptırdı. Ve Türkiye'den göç eden pek çok "beyin" ile irtibat da kesildi zamanla. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu olguyu değiştirmek için harekete geçti.

Türkiye'nin beyin diasporasınıBakan Nihat Ergün, "bilim insanları havuzu" oluşturmak için düğmeye bastı. Bir nevi "Türkiye'nin beyin diasporasını" oluşturacak Bakan Ergün. Bu çerçevede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile ortak bir çalışma başlattı. Amaç, yurtdışında yaşayan, çoğu birbirinden haberdar olmayan Türk akademisyen, doktora ve yüksek lisans öğrencileri arasında irtibat kurmak. Bu kişileri, zaman zaman Türk elçiler, başkonsoloslar ile biraraya getirmek. Kendi aralarında toplanıp, network oluşturmalarını sağlamak.

TÜBİTAK da çalışmalarda olacak

İşin içinde TÜBİTAK da var. Çalışma çerçevesinde yurt dışındaki üniversitelerde kaç araştırmacı/akademisyen/öğrenci var,bunlar hangi ülkelerde ne gibi çalışmalar yapıyorlar belirlenecek. Bir de veri tabanı oluşturulacak. Üstelik yılda bir kez de "bilim insanları kurultayı" toplanması amaçlanıyor. İlk kurultayın 2012 yılında yapılması planlanıyor. Ancak öncelikle yurtdışındaki "Türk beyin diyasporasının" bilgileri lazım.

Bilgi formu bakanlık sitesinde

Bu amaçla da Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı web sitesine (www.sanayi.gov.tr)  bir form koyuldu. Yurtdışındaki Türk bilim insanları, bu form aracılığıyla, ya da bulundukları ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu aracılığıyla veri tabanına dahil olabilecekler.

Bakanlık sitesine, Bakan Nihat Ergün'ün yurtdışındaki Türk bilim insanlarına yönelik çağrı mektubu da koyuldu. Bakan Ergün çağrı mektubunda, yurtdışındaki Türk bilim insanlarına, "Türk ekonomisini ve sanayisini, bilime ve yüksek teknolojiye dayalı bir şekilde yükseltmek için, siz bilim insanlarımızla birlikte, bir ekip olarak çalışmak istiyoruz. Gelin yapacağımız bu bilim ve teknoloji yolculuğunda hep birlikte hareket edelim ve Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine hep birlikte ulaşalım" diye seslendi.

 (hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.