banner
banner

SBS sınavında kılık kıyafet nasıl olacak?
8 Haziran 2013’de yapılacak Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS), MEB’in SBS Kılavuzu’nda “Sınavın uygulanması” başlığı altında yer alan adayların kılık kıyafetleri konusunda "Tanınmasını sağlayacak kıyafet" ifadesi sınavlara başörtülü girilebileceği yorumlarına neden oldu.

Bu yıl son kez uygulanacak olan ve 8. Sınıf öğrencilerinin gireceği Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) adaylar başörtüsüyle girebilecek. Bu yıl yayınlanan kılavuzda geçen yıllardan farklı olarak "Tanınmasını sağlayacak kıyafet" ifadesi kullanılıyor.

Liselere giriş için uygulanan ve 8 Haziran tarihinde yurt geneli ile bazı dış temsilciliklerde uygulanacak olan sınavın kılavuzu önceki gün yayımlandı. Kılavuzda "Sınavın uygulanması" başlığı altında yapılan değişiklikle öğrencilerin sınava başörtüsüyle girmesinin yolunun açıldığı belirtiliyor.

Geçen yıl ki ifade değiştirildi

Geçtiğimiz yıla ait sınav kılavuzunda, öğrencilerin "öğrenim gördükleri okulun mevzuatına uygun kılık ve kıyafetle sınava gireceği" hükme bağlanmışken, bu yıl uygulanacak sınava ilişkin kılavuzda, "Tanınmasını sağlayacak kıyafet" ifadesi yer aldı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın başörtü açıklaması

Bakan Nabi Avcı Başkent Öğretmenevi’nde bugün yaptığı basın toplantısında, öğrencilerin SBS'ye başörtüleriyle girebileceğine yönelik haberlere ilişkin ''Orada yönetmelik çok açık zaten. Tanınmaya engel olmayacak bir kıyafetle girebilir insanlar'' dedi.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.