banner
banner

Avcı’dan öğrencilere Mehmet Akif Ersoy tavsiyesi




Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı anma etkinliğinde, öğrencilere Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan iki kitap tavsiye etti.

Avcı, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, Başkent Öğretmenevi'nde düzenlediği ''12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma'' programına katıldı.

Öğrencilerden Ersoy'un eserlerini mutlaka okumalarını isteyen Avcı, ayrıca Sezai Karakoç ve Nurettin Topçu'nun yazdığı ''Mehmet Akif'' isimli eserleri de okumaları için tavsiyede bulundu.

Bu kitapları Eskişehir'de lise öğrencisiyken okuduğunu belirten Avcı, eserlerin tekrar tekrar okunması gerektiğini söyledi.

Avcı, ''Mehmet Akif'i ve onun faziletli, kahraman arkadaşlarını, birinci meclisimizin değerli üyelerinin tümünü rahmetle ve minnetle anıyorum'' dedi.

Avcı, Ayrancı Anadolu Lisesi öğrencilerinin, Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan bir oratoryo da sergilediği etkinlikte, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen ''Mehmet Akif'' konulu portre yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Etkinliğe katılan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Konfüçyüs Merkezi Direktörü Wang Shangping de Çin'de bu tür etkinlerin çok fazla düzenlenmediğine dikkati çekti. Mehmet Akif Ersoy gibi bir şairlerinin olmadığını da dile getiren Shangping, ''Böyle milli bir şairimiz yok ama milli marşımızda bir savaş sonrasında yazıldı'' diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.