banner

‘Türbanlı penguen’ olayı
Ahmet Hakan, Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde ilköğretimde okutulan kaynak kitaptaki penguenlere başörtüsü takılmasını yorumladı. Hakan, yayın evinin kasıtlı olarak böyle bir müdahalede bulunmadığını ve orjinal baskıya sadık kalındığını savundu

TİMAŞ Yayınları, iki yıl önce bir Amerikan çocuk kitabı yayınlamış.

Kitabın orijinalindeki metinlere ve görsellere sadık kalarak...

Orijinal görselleri gördüm:

Orada penguen ailesinin yaşlı kadın üyelerinden biri, herhalde farkı anlaşılsın diye, başında “başörtü”yle sembolize edilmiş, çocuk penguenin başında ise şapka var.

Yani TİMAŞ Yayınları, “Penguene bile türban taktırmak” gibi bir işgüzarlığa imza atmamış.

Fakat buna rağmen kitap, gazetelerde “Penguene başörtüsü taktırdılar” diye haber oldu.

*

Bu kıssadan çıkarılacak iki hisse var: https://manlig-halsa.se/

BİR: Saçmalıklar o kadar arttı ki artık her türlü saçmalık haberinin üzerine sorgulama yapılmaksızın balıklama atlanıyor.

İKİ: Duyarlılıklar o kadar arttı ki artık bir kesim, öbür kesimden her türlü saçmalığı yapmasını bekliyor.

Yazının devamı için Tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.