banner
banner
banner

Şartlı eğitim desteği devamsızlıkları azalttı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre, 2009-2010 eğitim öğretim yılında şartlı eğitim desteği alan ailelerin çocuklarında liseye devam erkeklerde yüzde 79,4, kızlarda ise yüzde 79,3'e ulaştı. Yardım almayanlarda ise bu oran erkeklerde yüzde 57,17'de, kızlarda yüzde 50,8'de kaldı.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını okula göndermeleri koşuluyla yapılan Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) sayesinde devamsızlıklar büyük oranda azaldı.

ŞNT kapsamında ilköğretime devam eden erkek öğrencilere aylık 30 lira, kız öğrencilere aylık 35 lira, ortaöğretime devam eden erkek öğrencilere 45 lira, kız öğrencilere 55 lira yardım yapılıyor. Okullaşmalarını artırmak amacıyla kız çocuklara daha fazla destek veriliyor.

Kadının toplumsal rolünün güçlendirilmesi için yardımlar, Ziraat Bankası ve PTT aracılığıyla doğrudan anneler adına açılan hesaplara yatırılıyor. Eylül 2012 itibarıyla ŞNT kapsamında 1 milyon 877 bin 276 öğrenci için 410 milyon 93 bin lira kaynak aktarıldı.

Devamsızlıklar yüzde 50 azaldı

Programın etkilerini görmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle yapılan araştırma, ŞNT'nin Türkiye genelinde ortalama devamsızlığı azaltan bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, yardım alanların almayanlara oranla devamsız gün sayısı yaklaşık yüzde 50 düştü. Kız öğrencilerin devamsızlıkları erkek öğrencilere göre iki kat daha azaldı.

Yardım programı kırsal alanlar bakımından batıdaki bölgelerde, kentsel alanlar bakımından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili oldu.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.