banner
banner
banner

Çok şiddetli lodos geliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün ve yarın etkili olacak lodos fırtınasının günlük yaşamı olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

Kurum'dan yapılan açıklamada, batı kesimlerinin akşam saatlerinden itibaren Ege Denizi üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceği belirtiliyor.

Gece saatlerinde kuvvetlenecek sistemde, bu gece ve yarın kuvvetli lodos fırtınasına neden olacağı bildirilen açıklamada, yerel kuvvetli yağış, toz taşınımı, hissedilir derecede sıcaklık artışı ve ani kar erimeleri gibi olumsuz şartların, hava ve deniz ulaşımı başta olmak üzere günlük yaşamı aksatmasının beklendiği ifade edildi.

Ege Denizi üzerindeki alçak basınç merkezinin batı bölgelerinde, hareketi ve kuvvetli basınç düşüşü ile önce batı, bu gece ve yarın da iç bölgelerde rüzgarın kuvvetleneceği vurgulanan açıklamada, Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri başta olmak üzere iç ve batı bölgelerin tamamında, güney ve güneybatı yönlerden fırtına, zaman zaman hamle etkisiyle kuvvetli fırtınaya ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kuvvetli fırtınanın, özellikle deniz ve havayolu ulaşımında yaşanabilecek olumsuzluklar başta olmak üzere çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, baca gazı zehirlenmelerine yol açabileceği ve buna karşı tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

''Bu gece ve yarın beklenen kuvvetli lodos fırtınası ve yer seviyesinin aşırı ısınmasıyla oluşacak termal rüzgarlar sonucu; Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Ankara, Kırıkkale ile Kahramanmaraş ve Malatya başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısı, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı, İç Ege ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde toz taşınımı bekleniyor. Toz taşınımının neden olabileceği düşük görüş mesafesi, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. İç ve batı bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağışa neden olacak sistemin, bu akşam ve gece saatlerinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir'in Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Havran ilçeleri, İzmir'in kuzey ve batısı ile İstanbul'un batı kesimlerinde, yarın Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Göller yöresi, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yerel kuvvetli yağışla birlikte ani sel, su baskını, dolu, yıldırım ve küçük çaplı hortum hadisesi ile toprağın suya doyduğu ve doluluk oranının yüksek olduğu havzalarda taşkın riskine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.''

Hava sıcaklığının lodosun etkisiyle bugün iç ve batı, yarın da iç ve doğu bölgelerde hissedilir derecede artarak (6 ila 12 derece) ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiği vurgulanan açıklamada, artış ile halen yüksek kar örtüsünün bulunduğu iç ve doğu kesimlerde ani kar erimelerinin beklendiği bu nedenle heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.