banner
banner

Başörtülü öğrencileri engellediği için 12 yıl istendi
Ege Üniversitesi'nde (EÜ) öğrenim gören başörtülü 4 kız öğrencinin ''eğitim ve öğretim faaliyetlerine engel olma'' suçlamasıyla Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında 4-12 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

EÜ Fen Fakültesi Matematik Bölümü öğrencileri Fatma Ökdem, Hatice Akyar, Neşra Gökdağ ve Tuğba Özen, 2012 yılı Haziran ayında başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çekerken görüntülenen eski Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında şikayetçi oldu.

4 kız öğrencinin başvurusu üzerine iddianame hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, Prof. Dr. Rennan Pekünlü için TCK'nın 112. maddesi uyarınca ''cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla eğitim ve öğretim faaliyetlerine engel olma'' suçlamasıyla iddianame hazırlayarak, Pekünlü hakkında 4 ile 12 yıl arasında hapis cezası istedi.

Dava, 16 Nisan tarihinde İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğrencisi F.N.G, fakülte astronomi bölümü öğretim üyelerinden Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü tarafından 2012 yılı Haziran ayında fakülte binasına başörtülü olarak girişinin engellendiği ve cep telefonuyla fotoğrafının çekildiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda Pekünlü'ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti.

Pekünlü'nün avukatı Murat Fatih Ülkü'nün kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay'a gönderilmiş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı geçen haftalarda cezanın onanması yönünde görüş bildirmişti.

Yargıtay'ın, savcının görüşü yönünde kararı onaması halinde Prof. Dr. Pekünlü bu davadan 2 yıl 1 ay hapis yatacak.

Öte yandan, dava sürecinde YÖK'ün başlattığı soruşturma sonucunda görevden alınan Prof. Dr. Rennan Pekünlü emekliye ayrılmıştı.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.