banner

ÖSYM'den yanlış fotoğraf açıklaması
ÖSYM, fotoğraf mağduru adayın kendisi yerine annesinden başvuruyu kabul eden merkez hakkında işlem başlatıldığını belirtti. Yapılan açıklamada, adayın kendisi yerine annesinin başvuru yapmasının yanlış bir uygulama olduğu ve adayın başvuru merkezine bizzat gitmesi gerektiği belirtildi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yasin Bulduklu, Malatya'da bir genç kızın YGS giriş belgesinde annesinin fotoğrafının bulunmasıyla ilgili, ''Adayın yerine annesinin başvuru yapmış olması yanlış bir uygulamadır. Aday, başvuru merkezine bizzat gitmelidir'' değerlendirmesinde bulundu.

Bulduklu, yazılı açıklamasında, Malatya'da Nihal Çalışkan'ın (19), Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giriş belgesinde, kendisinin yerine annesinin fotoğrafının bulunması ve yanlışlığın düzeltilmesi için ÖSYM'ye müracaat etmesi üzerine, başvuruyu kabul eden merkez hakkında işlem başlatıldığını belirtti.

''Adayın yerine annesinin başvuru yapmasının yanlış bir uygulama'' olduğunu ve ''adayın başvuru merkezine bizzat gitmesi gerektiğini'' vurgulayan Bulduklu, şunları kaydetti:

''Başvuru, haberde iddia edildiği gibi 19 Ocak'ta alınmamıştır. Aday, 9 Ocak'ta saat 10.41'de başvurusunu tamamlamıştır. Bilindiği üzere, 2013 YGS başvuruları 2-15 Ocak 2013 tarihlerinde alınmıştır. Adaylar başvurularını yaptıktan sonra kendilerine şifreleri elden teslim edilmekte ve bilgilerinin doğru olduğuna ilişkin imza alınarak bu evrakın bir nüshası da adaya verilmektedir. Adayın bugüne kadar bu resmi görmemiş olması düşündürücüdür. Adayın eczacılık hedefi olduğu ve sınava giremezse mağdur olacağı haberde yer almıştır. Konuyla ilgili olarak adayla iletişime geçilmiştir ve sınava alınmasında herhangi bir sorun yaşamayacaktır.''

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.