banner
banner
banner

Öğretmenler iklim değişikliğini öğrenecek
Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile ortaklaşa yürütülen çalışma kapsamında, öğretmenler iklim değişikliği konusunda bilgilendirecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, öğretmenleri iklim değişikliği konusunda bilgilendirecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile ortaklaşa yürütülen ''İklim Değişikliği'nin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi'' kapsamında, ortaöğretim öğretmenlerine yönelik iklim değişikliği seminerleri düzenlenecek. Kocaeli TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde gerçekleştirilecek seminerlerde yaklaşık 500 öğretmen iklim değişikliği konusunda bilgilendirilecek.

Edirne, Bursa, Konya, Kayseri, Trabzon, Samsun, İzmir ve Muğla'dan seçilen ve öğrencileri için rol model olan öğretmenlerin iklim değişikliği ve uyum konusunda bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal önlemler konusunda bilinçlendirilmesi ve farklı bölgesel projeler geliştirilmesi için destek sağlanması amaçlanıyor.

Alternatif enerji kaynakları tartışılacak

Seminerlerde, iklim değişikliğinin nedenleri ve iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum konularında bilgilendirilme oturumları yapılacak, konuya ilişkin duyarlılığın geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Öğretmen, öğrenci, veli, okul, belediye ve şehir ölçeğinde kişilerin rol alabileceği projeler tartışılacak. Öğrencilere iklim, iklim değişikliği ve uyum kavramlarının öğretilmesine yönelik hazırlanan ''iklim dedektifleri'' konulu eğitim etkinliği de gerçekleştirilecek.

Ekoloji, ekosistem ve çevre sorunları konularının ele alınacağı seminerlerde, öğrencilerde bilinç, bilgi, tutum, beceri oluşturulmasına yönelik öğretmenlere eğitim verilecek. Öğretmenlerle eğitim amacıyla kullanılacak çevre sorunlarına yönelik posterler hazırlanacak.

Kocaeli Gebze TÜBİTAK programı kapsamında atık geri dönüşüm tesislerine teknik gezi yapılacak, atıkların geri kazanımı konusunda öğrencilerle ne tür çalışmalar yapılacağına ilişkin bilgi verilecek.

Alternatif enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konuları tartışılarak, uygulamalı çalışmalar yapılacak ve bu konuların öğrencilere nasıl aktarılabileceği üzerinde durulacak.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.