banner

Dinçer'in cevaplamadığı o soruya Bakan Avcı cevap verdi
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2012'deki KPSS’de kopya iddialarıyla ilgili olarak yapılan incelemelerde kopyaya ilişkin hiçbir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

Ömer Dinçer'in bakanlık döneminde yanıtsız bıraktığı soruyu Bakan Avcı cevapladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2012'deki KPSS sonrasındaki iddiaların, adayların ÖSYM'ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanların emeklerine gölge düşürme amacında olduğunu belirterek, yapılan incelemelerde kopyaya ilişkin hiçbir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın soru önergesine verdiği yazılı yanıtta Avcı, ÖSYM'ce uygulanan sınavlarda, sınava katılan adayların eşit şartlarda yarışabilecekleri sınav ortamlarının oluşturulması ve sınav güvenliğinin sağlanmasının esas olduğunu belirtti.

Avcı, 2012'deki KPSS sonrasında basında yer alan ÖSYM'yi karalayan ve sınav güvenliğine gölge düşürmeye yönelik iddiaların, adayların ÖSYM'ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanların emeklerine gölge düşürme amacında olduğunu ifade etti.

Bakan Avcı, soruların, sınavdan önce bazı adaylarca elde edildiğine dair somut veri bulunmamasına rağmen bazı internet sitelerinde yer alan soruları kaynak göstererek, soruların adaylara önceden verildiği yönündeki kasıtlı haberler hakkında yasal işlem başlatıldığını kaydetti.

Bazı internet sitelerinin sınavda sorulan soruları, telif haklarına aykırı şekilde sınavın bitiminden hemen sonra yasak olduğu halde yayınlanması üzerine hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu bildiren Avcı, sınavlara ilişkin her türlü güvenlik incelemesinin titizlikle yapıldığını vurguladı. Avcı, KPSS için de gerek basında yer alan iddialara yönelik, gerekse rutin güvenlik incelemelerinin yapıldığını, ancak kopyaya ilişkin bulguya rastlanmadığını belirtti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.