banner

YGS'de hatalı soru iddiası
ÖSYM hatalı olduğu iddia edilen soruları iptal edecek mi?

YGS’de hatalı soru iddialarına bir yenisi daha eklendi. Hatalı oluğu iddia edilen 26. coğrafya sorusuna şimdi de 30. matematik sorusu eklendi.

Konya Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, pazar günü yapılan YGS'de matematik bölümündeki 30. sorunun hatalı olduğunu öne sürdü.

Konya Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, dershanenin matematik zümre başkanları Aytaç Uygun ve Danyal Süzgün ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) matematik bölümündeki 30. sorunun hatalı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Atalay, yaptıkları inceleme sonucunda ''abaküs'' sorusunun doğru cevabını ''C'' seçeneği olarak tespit ettiklerini, ancak ÖSYM'nin cevap anahtarında doğru seçeneği ''A'' olarak verdiğini dile getirdi.

Atalay, ''Abaküs sorusunda her tur sonunda 5. çubuktaki boncuk sayısının bir fazlası 1. çubuğa takılarak turlara devam edildiğinden, 3. turda 1. çubuğa 11 boncuk yerine 16 boncuk takılmalıdır. Çünkü 5. çubukta artık 15 boncuk vardır. Doğru cevap 3. çubuk olur. 'C' şıkkı cevaptır'' dedi.

Naci Atalay, cevap anahtarında ''A'' olarak verilen doğru cevabın, ya ''C'' seçeneği olarak değiştirilmesi ya da sorunun tamamen iptal edilmesi gerektiğini savundu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.