banner

Memurları rahatlatan açıklama!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurlara rotasyon uygulanacağı haberleriyle ilgili "Herkes rahat etsin. Böyle birşey yok" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişiklik çalışmalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Bu çalışmanın, köklü, ihtiyaç duyulan önemli değişiklikler getirdiğini belirten Çelik, konunun içeriğine girmeyi, taraflarla konuşmadan uygun bulmadığını ifade etti.

Bu çalışma kapsamında memurların rotasyona tabi tutulacağına yönelik çıkan haberlerin anımsatılması üzerine Çelik, konunun, ''rotasyon'' şeklinde bir bakış açısından değerlendirilmesinin doğru olmayacağını vurguladı.

Çakılı kadro ve sözleşmeli kadro bulunduğuna işaret eden Çelik, ''Mesela, bir hemşire Şırnak'ta bir beldeye gidiyor, 'çalışacaksın'. İyi, güzel de kızcağız evlenmiş, kocası Ankara'da. Çakılı kadro sorunu çözmüyor. Sözleşmeli ile kadrolu arasında bir fark kalmadı. Ülkenin dört bir yanında kamu çalışanı olmayacak mı, olacak. Nasıl bir düzen kuralım, bunu taraflarla konuşacağız. Yoksa 'burada çalışan kişiyi rotasyona göndereceğiz' diye bir şey yok. Dengeli bir şekilde, kamu personelinin ülkenin dört bir tarafında hizmet sunması, rotasyon değil bu'' diye konuştu.

Herkes rahat etsin

Öte yandan Çelik, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nın açılışında gazetecilerin "rotasyon" ile ilgili sorularını yanıtladı.

Sorunlarla ilgili düzenlemeyi sosyal taraflarla yapmak istediklerini belirten Çelik, ''Bir kelime alıp, bunu kamuda huzursuzluk oluşturacak bir şekle dönüştürmek büyük haksızlıktır. Çünkü verilmiş bir karar yok" dedi.

''Rotasyon haberleri kamuoyunu tedirgin etti. Böyle bir şey var mı, yok mu?'' sorusu üzerine Çelik, şunları kaydetti:

''Herkes rahat etsin. Böyle şey yok. Bu taraflarla görüşülmeyen bir konu. Sözleşmeli personel ve çakılı kadronun getirdiği sorunlar neler? Bu sorunlardan memnun mu, başkanlara soracağız. Konuşacağız yeri, günü, saati gelince. Bu memnuniyet yoksa nasıl bir sistem düşünülmeli? Eğer memnuniyet varsa bu nasıl geliştirilmeli? Medyaya sitemim bu. Bir kelime, bir cümle üzerine bina edilecek bir personel rejimimiz yok. Bir kelime üzerine keşke bina edilebilse bir cümle ile bütün sorunlar çözülebilse.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.