banner

Çağlayan: Avrupa'nın inekleri bile yaşlanmış
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Sektör Buluşmasında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin 29 olan yaş ortalamasına karşın Avrupa'nın yaş ortalamasının 45 olduğunu belirterek, "İnsanları, hatta inekleri bile yaşlanmış bir Avrupa var karşımızda" dedi.

zafer_caglayanGeçen yıl bir önceki yıla göre et ve süt ihracatında yüzde 69, süt ürünleri ihracatında yüzde 43 artış olduğuna dikkat çeken Çağlayan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: "Türkiye Avrupa ülkelerini her alanda geçecek duruma gelmiştir. 4 saatlik uçuş mesafesinde 56 ülke var. Tam 23 trilyon dolarlık milli gelir var. Bu Türkiye için önemli bir fırsattır. Bu fırsatın yanında Türkiye bugün 75 milyon nüfusu ve 29 yaş ortalamasına sahiptir. Avrupa'nın nüfusu yaş ortalaması 45'e gelmiştir. Avrupa Komisyonu'nun yaptığı araştırmaya göre, Avrupa'da önümüzdeki 10 yılda bir milyon 600 bin şirket kapanacaktır, önünü göremediği için. Artık Türkiye'de firmalarımız Avrupa firmalarını satın almaya, ortak olmaya başlamıştır. Fransa'da haftalık çalışma saati 35 saattir. İngiltere'de 38 saattir. Ülkemizde 45 saattir. Türkiye yatırım cenneti olma özelliğini fazlasıyla taşımaktadır. Avrupa'nın yaş ortalaması 45 dedim. Öyle bir coğrafya ki, valla insanları da yaşlanmış, hatta üstüne yetmemiş inekleri de şu anda yaşlanmış bir Avrupa var karşımızda."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.