banner

Kız çocukların eğitimi: Rakamlar ne diyor?
Eğitim Komisyonu’nda bir çok maddesi kabul edilen yeni yasa tasarısıyla birlikte öğrenciler sistemin herhangi bir noktasında istedikleri alanlara yatay geçiş yapabilecek.
kiz_cocuklarinin_egitimiSistemde derslerin önceliği, öğrencinin ilgi alanları olduğu kadar toplumsal duyarlılıklara göre de değişecek, müfredat ağırlığı bu tercihlere göre ‘seçmeli derslere’ verilecek.
Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülmekte olan 12 yıllık kademeli eğitimin ayrıntıları netleşiyor. Komisyon tarafından hazırlanan tasarıya göre yeni eğitim sistemi 4+4+4 şeklinde kesintili zorunlu olarak 3 kademeden oluşacak. Yeni sistemde 8 yıllık kesintisiz eğitim son bularak yerine ilkokul ve ortaokul ve lise olmak üzere 3 kısma ayrılıyor. Dünyadaki gelişmiş ülkelerin uyguladığı bu eğitim politikası Türkiye’nin gelişmesi açısından adeta bir lokomotif görevi görecek. Yeni sistemin esnek bir yapıda olup öğrenciler hem sevdiği bölümde okuyabilecek hem de istediği işte çalışma imkanına sahip olacak. 26 maddeden oluşan teklifte eğitimle ilgili birçok yenilik geliyor. 2012-2013 eğitim döneminde devreye girecek olan projelerde tek tek kamuoyuna duyuruluyor.
OKULLAR ARASI YATAY GEÇİŞLER SERBEST OLACAK
Yeni eğitim sisteminde ilköğretim tarihe karışıyor. Buna göre ilk 4’ten sonra ortaokul dönemi tekrar başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 yeni eğitim sisteminin hayata geçmesiyle birlikte ortaokulları ilkokullardan ayıracak. Böylece ilk 4’ten sonra öğrenci ortaokula başlayacak. Bakanlık ortaokulda esnek eğitim sistemini devreye sokacak ve öğrencinin okullar arasında yatay geçişi mümkün olabilecek. Eğer öğrenci mesleki ve teknik ortaokuluna başlamış ise duruma göre imam hatip veya düz ortaokula geçebilecek. Öğrenci meslek bölümleri arasında da geçiş yapabilecek.
ORTAOKULLARDA AĞIRLIK SEÇMELİ DERSLERE VERİLECEK 
Öğrenci isteği doğrultusunda ortaokulda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun belirlediği seçmeli derslerden eğitim alabilecek. Ayrıca öğrenciler mesleki ve teknik ortaokullarından liseye geçişlerinde sertifika verilecek. Öğrenci 4+4’ten sonra çıraklık eğitiminde staj yapması için bu sertifika yeterli olacak. Ancak öğrenci liseye kayıt yaptırıp bir yıl okuduktan sonra isteğine göre çıraklık eğitimi alabilecek. Öte yandan öğrenci diplomayı liseyi bitirmeden alamayacak.
2002 YILINDA 873 BİN OLAN OKUMAYAN KIZ ÖĞRENCİ SAYISI 2012’DE 56 BİNE KADAR DÜŞTÜ
MUHALEFETİN Kız çocuklarının eğitimden uzaklaşacağına yönelik iddialarını Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer rakamlarla yalanlamıştı. Dinçer 2002’de zorunlu eğitim çağında olmasına rağmen 873 bin kız, 562 bin erkek olmak üzere 1 milyon 434 bin çocuğun ilköğretime kayıtlı olmadığı belirterek, şunları söylemişti: “2011 yılına gelindiğinde, ilköğretim çağında olup da okula kayıt olmayan çocukların sayısını 56 binin kız, 34 bininin erkek olmak üzere 90 bine düşürdük. Geçmişle kıyaslandığında elde ettiğimiz sonuç muazzam bir gelişme olarak görülse de, kalan 90 bin çocuğumuza ulaşmak üzere geçtiğimiz yıl önemli bir girişim başlattık. 2011’in Ocak ayında 4 bakanlık ve 17 genel müdürlükle İlköğretime Erişim ve Devamın İzlenmesinde Kurumlar Arası İşbirliği Protokolü imzalandı. Bu işbirliğinin 2012 yılı sonuçlarına baktığımızda ise bir yıllık sürede 38 bin çocuğumuzun daha okullaşmasının sağlandığını görüyoruz.”    
YGS YERİNE OLGUNLAŞTIRMA SINAVI GELİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı’nın taslak üzerinde çalıştığı diğer bir konu ise SBS sınavları oldu. 2008 yılında Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu zamanında 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinde uygulanmaya başlanan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) kaldırılıyor. SBS’nin kaldırılmasıyla birlikte öğrenciler liselere okuldaki ders notları ve yeteneklerine göre aile ve öğretmenleri tarafından yeni belirlenen liselere yönlendirilecek. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni sisteme göre öğrenciyi seçmeye dayalı sınavlar olan SBS ve üniversiteye giriş sınavlarını kaldırılacak bunların yerine dünyadaki gelişmiş ülkelerde uygulanan olgunlaştırma sınavları gelecek.
LİSEDE ÖĞRENCİLER FEN LİSESİ EĞİTİMİ ALABİLECEK
Öğrenciler üçüncü 4’e yani lisedeki eğitim sisteminde de esnek bir yapıyla eğitim alacak. Buna göre eğer öğrencinin fen derslerine kabiliyeti var ise fen lisesine gitmeden bulunduğu okulda kendisine özel bir program yapılarak benzer durumdaki çocuklarla beraber özel sınıflar açılacak ve ek dersler alma imkanına sahip olacak. Öğrenci sosyal bilimlerin, güzel sanatların ve imam hatip okullarının da derslerini alabilecek. Eğer öğrenci bu dersleri tercih ediyorsa bu yolda ilerleyebilecek. Ama öğrenci eğer yanlış bir bölüm tercih ettiğini düşünüyorsa öğrenciye yatay geçiş imkanı verilebilecek. Ayrıca öğrenci lisede okuduğu bölümle ilgili çıraklık eğitimi almak isterse ilk bir yıl okuduktan sonra staj eğitimi alabilecek.
(Star Gazetesi - AHMET FATİH ERTURAN)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.