banner

Okul kıyafetinde karar velilere bırakıldı
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, velilerin okul yönetimi ile anlaşarak forma konusunda bir ittifak sağlamaları durumunda ister formayla ister formasız eğitim yapılabileceğini söyledi. Avcı, özel okullarda uygulanan sistemin devlet okullarında da uygulanabileceğini bu durumla ilgili yasal bir engelin olmadığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda serbest kıyafet uygulamasına yönelik tartışmalarda belirsizliğin ortadan kalktığını, velilerin tercihi doğrultusunda kıyafetin belirleneceğini söyledi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti. Valilik girişinde polis merasim mangasını selamlayan bakanlar, daha sonra Vali Erdal Ata ile makamda görüştü.

Velilerin tercihi belirleyici olacak

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Avcı, okullardaki serbest kıyafet uygulamasına ilişkin belirsizlik yaşanmadığını ifade etti. Okullardaki kıyafet uygulamasının öğrenci ve velileri tarafından verilecek karara göre belirleneceğini anlatan Avcı, şunları söyledi:

"Bu noktada belirsizlik yok. Biliyorsunuz serbest kıyafet uygulaması var. Serbest kıyafet uygulamasının içerisinde yönetmeliğe göre, özel okullar velilerin yüzde 60’ı eğer okullarda forma uygulamasına devam etmek istiyorlarsa bunu tercih edebiliyorlar. Yani seçenekler arasında bu da var. Devlet okullarında da eğer veliler, kendi aralarında anlaşırlar ve formayı önümüzdeki yıllarda da devam ettirme şeklinde bir tercihte bulunurlarsa buna kimsenin bir itirazı olmaz. Netice itibariyle vatandaşın tercihidir. Bu serbest kıyafet uygulamasında geri adım anlamına da gelmez. Tam tersine serbest kıyafet uygulamasının seçeneklerinin ne kadar geniş olduğunu gösterir. Veliler okul yönetimi ile anlaşarak forma konusunda bir ittifak sağlarlarsa bunun önünde yasal bir engel yok."

Bakan Avcı, Vali Ata’dan kente ve kentteki eğitime ilişkin bilgiler alan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye’nin marka şehirleri arasındaki Gaziantep’in her alanda olduğu gibi eğitimde de başarılı olmak istediğini söyledi. Kentte eğitimde başarı oranının düşük olduğu şeklindeki eleştiriler bulunduğunu anlatan Bakan Avcı, "Ben Milli Eğitim Bakanı olarak bir küçük tashih yapma ihtiyacını duyuyorum. Bu üniversiteye giriş sınavları, şehirlerin global eğitim kalitesi konusunda tek ölçü olarak değerlendirilmemeli. Yani eğitim çok karmaşık bir sistem. Okul öncesinden, açık eğitime kadar pek çok alanı kapsayan bir süreç. Bunun sadece bir değişkenini ölçü olarak alıp bütün eğitim sistemi hakkında fikir yürütmek ve buradan yola çıkarak Gaziantep’in bu konuda geride kaldığını düşünmek haksızlık olur. Gaziantep büyük oranda göç alan bir şehrimiz ve ister istemez, özellikle üniversiteye giriş sınavı çağındaki çocuklarımızın aldıkları eğitim niteliğine yansıyabilir. Ama buna rağmen, ilk yüzde 10’luk dilimde olan oranlara baktığınız zaman Antep fena durumda değil" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.