banner
banner

İlköğretim kurumlarına kayıt işlemleri tamamlandı
Milli Eğitim Bakanlığı, tüm resmi ilkokulların 1. sınıflarına ve resmi ortaokulların 5. sınıflarına öğrenci kayıtlarını e-okul üzerinden gerçekleştirdi. Okul yöneticileri, ilkokul aday kayıt ekranında yer alan bu yaş grubundaki çocukları veli isteği dışında kesin kayda dönüştürmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi ilkokulların 1. sınıflarına ve resmi ortaokulların 5. sınıflarına öğrenci kayıtlarını e-okul üzerinden gerçekleştirdi.

MEB, ilköğretim kurumalarında kayıt ve nakillere ilişkin genelge yayımladı.

Genelgeye göre, 2013-2014 eğitim öğretim yılı için bütün resmi ilkokulların birinci sınıflarına ve bütün resmi ortaokulların beşinci sınıflarına öğrenci kayıtları; e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapıldı.

Doğum tarihleri 2008 Nisan-Eylül aylarında bulunan ve dolayısıyla kayıtları veli isteğine bağlı çocuklar da ikametgahlarına en uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirildi. Bu yaş grubundaki çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerin okula yazılı istekte bulunmaları okula kesin kayıtları için yeterli olacak.

Okul yöneticileri ilkokul aday kayıt ekranında yer alan bu yaş grubundaki çocukları veli isteği dışında kesin kayda dönüştürmeyecek.

Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları (2008 Ocak-Mart doğumlular) velisinin vereceği dilekçeyle; 69, 70 ve 71 aylık olanları (2007 Ekim- Aralık doğumlular) ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime  yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecek. Bu şekilde anasınıfına gönderilecek çocukların kayıtlarına öncelik verilecek.

Özel okul, konservatuvar ve imam hatip ortaokullarına kayıt

Özel okullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından, e-okul kayıt/nakil işlemleri açıldığında, çocuklarını özel okul, konservatuar veya imam hatip ortaokullarına kaydettirmek isteyen velilerin doğrudan bu okullara başvurmaları yeterli olacak.

Bu okulların yöneticileri, başvuran velilere gerekli kolaylıkları sağlayacak, 1. ve 5. sınıf öğrencilerinin kayıtlarında, e-okul aday kayıt ekranından öğrencinin T.C. kimlik numarasını girip kaydettiğinde söz konusu öğrenciler resmi okulların aday kayıt ekranlarından otomatik olarak silinecek.

Elektrik, su faturası gibi ek belge istenmeyecek

Görev yeri değişen kamu görevlileri ile diğer vatandaşların adres değişiklikleri yıl boyunca olabilecek.

Kesin kayıtlar yapılırken e-okul tarafından adres kontrolü yapıldığından, bir çocuk aday kayıt ekranında varsa ve adresi daha sonra değişmişse o okula kesin kayıt yapılamayacak.

Diğer taraftan adresi bir okulun kayıt bölgesine taşınmış ancak o okulun aday kayıt ekranında görünmüyorsa çocuk bu okula aday kayıt ekle ekranından kayıt edilebilecek. Ayrıca veliden kira sözleşmesi, elektrik, su faturası, bağış makbuzu gibi gibi ek bir belge istenmeyecek.

Yurt dışından gelenlerin kayıtları

Yurt dışından gelen, nüfus cüzdanının yeni çıkartılması gibi nedenlerle adres bilgileri velilerince Ulusal Adres Veri Tabanına işletilmemiş çocukların aday kayıtları hiçbir okula çıkmadığı için bu durumda olup da okula müracaat eden veliler, öncelikle il/ilçe nüfus müdürlüklerine yönlendirilecek.

Kayıt sorunu devam ediyorsa çocuğun adresinin uygun okulla ilişkilendirilmesi il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonuna bildirilecek. İl/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonları çalışmalarını sürekli devam ettirecek, sehven adrese yakın okul yerine uzak okul eşleştirilmişse e-okul, ilkokul/ortaokul kayıt bölgesi belirleme ekranından düzeltme yapılacak.

E-okul kayıt bölgesi belirlenmemiş adresler ekranı kontrol edilerek, adres havuzunda ilişkilendirilmeyen hiçbir adres bırakılmayacak. Bakanlık belirli aralıklarla MERNİS adres değişikliklerini güncelleyecek.

Ara sınıf öğrencilerinin nakilleri

İlkokul ve ortaokulun aynı binada sabahçı öğlenci olarak devam ettiği okullar ile kademeli ortaokul olan okullardaki 4. sınıfı tamamlayan öğrencilerden adres nedeniyle farklı ortaokula kaydı çıkanlar kontenjan olması durumunda 4. sınıfta öğrenim gördüğü okulun ortaokuluna devam edebilecek.

Okul yöneticileri bu durumdaki öğrencileri e-okul aday kayıt ekranından kayıt edebilecek. Bu şekilde kayıt edilen öğrenciler adresiyle uyumlu ortaokulun aday kayıt ekranından otomatik olarak silinecek.

Diğer taraftan kademeli olarak ilkokul/ortaokul olan okulların ilkokul/ortaokul kısmındaki ara sınıf öğrencilerinin velilerinin istemesi halinde nakilleri, ikamete uygun müstakil ilkokul/ortaokula 2 yıl beklenilmeksizin yapılabilecek.

Şehit çocuklarının kayıtları istedikleri okula yapılabilecek

Yurt dışında yaşayan ve yerleşim yeri adresi yurt dışı, diğer adres bilgisi yurt içi olan vatandaşların çocuklarının kayıtları, sistem tarafından diğer adres bilgisine göre yapılacak.

Parçalanmış ailelerden, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine (ŞÖNİM) kayıtlı ve kadın konukevlerinde kalanların çocukları hakkında kesinleşmiş veya geçici velayet kararıyla eğitim tedbir kararı açıkça yazılı olanların kayıt ve nakilleri, ŞÖNİM bilgilerine göre yapılacak.

Yatılı okul, çocuk ıslah evi, yetiştirme yurdu, cezaevi ve öğrenci yurdu gibi yerler diğer adres olarak kaydedildiği için buralarda kalan ve ergin olmayan çocukların kayıt ve nakillerinde diğer adres bilgisi dikkate alınacak. Ayrıca koruyucu aileye verilmiş öğrencilerin kayıt ve nakillerinde de koruyucu ailenin yerleşim yeri adres bilgisi esas alınacak.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerle şehitlerin ve muharip gazilerin istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri halinde çocuklarının nakilleri, istedikleri resmi okula yapılacak.

Çalışan ailelerin çocukları, işyerlerine yakın okula gidebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili maddesi kapsamında sınıf mevcutları 35'i geçmeyecek şekilde kayıt alanı dışından öğrenci alınabilecek. 

Her ikisi de çalışan anne babaların çalıştıklarını belgelendirmeleri durumunda çocuklarının anne veya babadan birinin çalıştığı yere yakın okula, farklı okullarda öğrenim gören kardeşlerin birlikte öğrenim görecekleri okula, eğitim çalışanlarının görev yaptıkları okula çocuklarının nakilleri yapılabilecek.

Mevzuat dışı uygulamaya yasal işlem

Nakiller, Bakanlığın Bilgi İşlem Grup Başkanlığı Yönetim Bilgi Sistemleri Şubesince elektronik ortamda kayıt altına alındığı ve log bilgileri tutulduğu için mevzuat dışı uygulama yapan okulların yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacak.

Velilerden herhangi bir ad altında zorunlu bağış talep edilmeyecek,  tüm işlemler öğrencilerin T.C. Kimlik numaraları üzerinden yapılacak, kırtasiyecilik ve bürokrasiyi artırıcı çalışmalar yapılmayacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.