banner

Öğretmenlerin alan değişikliği iptal edildi
2012 yılında alan değişikliğiyle sınıf öğretmenliğinden zihinsel engelliler öğretmenliği ve teknoloji tasarım öğretmenliğine geçenler, eski alanları ve görev yerlerine geri dönebilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelge ile sınıf öğretmenliğinden zihinsel engelliler ve teknoloji tasarım öğretmenliğine geçenlerin, eski görev yerlerine ve alanlarına dönebileceğini bildirdi.

Eğitim-Sen’in, sınıf öğretmenliğinden zihinsel engelliler öğretmenliğine yapılan alan değişikliğinin iptali için açtığı dava sonucunda, Danıştay İkinci Dairesi 2013 Temmuz ayında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı da, Danıştay’ın kararı uygulayarak valiliklere bir genelge gönderdi. Eğitim-Sen’in açtığı dava sadece zihinsel engelliler öğretmenliğine geçen öğretmenleri kapsarken Milli Eğitim Bakanlığı eski alanlarına dönebilecek öğretmenler arasında teknoloji tasarım alanına geçenleri de ekledi. Böylece 2012 yılında sınıf öğretmenliğinden, zihinsel engelliler öğretmenliği ile teknoloji tasarım öğretmenliğine, ayrıca başka bir alandan teknoloji tasarım öğretmenliğine geçen öğretmenlerin de eski alan ve görev yerlerine dönebilecekleri bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından, Bakan Nabi Avcı imzasıyla valiliklere gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Sınıf öğretmenlerinden 2012 yılında il içinde alan değişikliği yoluyla zihinsel engelliler sınıfı öğretmenliğine ya da teknoloji tasarım öğretmenliğine geçirilenler ile diğer alan öğretmenlerinden teknoloji tasarım öğretmenliğine geçirilenler önceki alanlarına ve görev yerlerine döndürülecek. Sınıf öğretmenlerinden zihin engelliler sınıfı öğretmenliği için söz konusu yargı kararında belirtilen 540 saatlik zihin engelliler sınıfı öğretmenliği sertifika programını tamamlayanlar istemeleri halinde zihin engelliler sınıfı öğretmenliği görevine devam edebilecekler.” 

Kaynak Hürriyeteğitim

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.