banner

Öğretmenlere ‘EYLEM’lere katılma hakkı!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), memurlara ve emeklilere yeni sendikal haklar” ile ilgili ilk adımı attı. Öğretmenler artık sendika eylemine katılabilecek.

Öğretmenlere ‘EYLEM’lere katılma hakkı!TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında yürütülen “yeni anayasa” çalışmaları kapsamında gündeme gelen “memurlara ve emeklilere yeni sendikal haklar” ile ilgili ilk adımı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) attı.

Muş Valiliği’nin, “sendika eylemine katılıp göreve gelmeyen öğretmene disiplin cezası verilip verilemeyeceği” yönündeki sorusuna MEB, çarpıcı bir yanıt verdi.

MEB yazısında, “yasal sendikal faaliyetlere katılımın özür olarak kabul edilerek disiplin işlemi yapılmaması gerektiği” belirtildi. Yazıda dile getirilen görüş, Ak Parti tarafından 8 yıllık eğitimi 4+4+4 modelinde 12 yılda kademelendiren kanun teklifini protesto için eyleme giden sendikalara üye öğretmenleri de kapsayacak.

Teklif, TBMM’de görüşülürken bugün ve yarın KESK’e bağlı sendikalar, Ankara’da eylem yapacak. Eylem, “yasal sendikal faaliyet” kapsamında değerlendirilirse öğretmenler yazı uyarınca “özürlü” sayılacak. Bu öğretmenlere disiplin cezası işlemi yapılmaması gerekecek.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.