banner

Sınırın fedakar öğretmenleri
Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Beşatlı köyüne atanan 3 kadın öğretmen, sosyal medyada başlattıkları yardım kampanyasıyla zor koşullardaki köylü çocuklara umut ışığı oldu.

ogretmenYıllarca öğretmenlik hayali kuran ve ülkesine faydalı öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan Samsunlu Büşra Sezgin, Konyalı Naile Satılmış ve Ardahanlı Özge Cansu'yu, kaderleri, Yüksekova ilçesine bağlı Beşatlı köyünde bir araya getirdi.

Hayalini kurdukları mesleğe kavuşmanın sevincinin yanı sıra Yüksekova'ya atanmanın burukluğuyla köye gelen öğretmenler, öğrencilerle köy halkının gösterdiği ilgi karşısında tüm ön yargılarından kurtuldu.

Öğrencilerinin sıkıntılarını gidermek için kader birliği yapan öğretmenler, bu kapsamda Umutlu Çocuklar Derneğine ulaştı. Köyde ve okulda yaşadıkları iletişim sorununu gidermek için öğrencilerinin yardımıyla Kürtçe öğrenmeye başlayan öğretmenler, sosyal medya üzerinden de zor koşullarda okumaya çalışan çocuklara yardım çağrısında bulundu.

Yaptıkları çağrıyla öğrencilerin giysi ve kırtasiye malzemeleriyle okulun çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan öğretmenler, meslektaşlarını ve diğer kamu görevlilerini Yüksekova'da görev yapmaya davet etti.

"Çocukların gözlerindeki saflık ve temizlik bizi buraya bağladı"

Samsun'dan Yüksekova'ya atanan öğretmenlerden Büşra Sezgin, bir köy okulunda okuduğu için köyde okumanın zorluklarını bildiğini, bundan dolayı öğrencilere yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Köy okullarında ihtiyaçların hiç bitmediğini, ilk geldiklerinde öğretmenlerin de sıkıntı yaşadığını belirten Sezgin, "Karşılaştığımız sıkıntılar karşısında yılmadık ve mücadele ettik. Çocukların gözlerindeki ışıltı bizi buraya bağladı. Onlara yardım etmemiz gerektiğini düşündük ve Umutlu Çocuklar Derneği'ne ulaştık. Bunun dışında başka kurumlarla da irtibata geçtik. Dernekten hemen geri dönüş oldu ve bize ihtiyaçlarımızı sordular. Çocuklarımıza kıyafet, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri yardımlarında bulundular. Destek veren herkese teşekkür ederiz" diye konuştu.

"İlk geldiğimde 3 gün olay olmasını bekledim"

Konya'dan Yüksekova'ya atanan sınıf öğretmeni Naile Satılmış "Ben okula geldiğimde öğrencilerimi gördüm, kucaklaştık ve artık beni bırakmak istemiyorlar. İlk sözleri 'Öğretmenim sen de gidecek misin?' oldu çünkü hep ücretli öğretmenlerden eğitim almışlar" şeklinde konuştu.

Bölgeden ayrılmayı düşünmediğini, burada meslek hayatına devam etmek istediğini vurgulayan Satılmış, "Atanıp da buraya gelmeyenlere sesleniyorum; lütfen Yüksekova'yı medyada gördüğünüz gibi düşünmeyin. Ben buraya geldim çok mutlu oldum, insanlar çok yardımcı oldu. Yüksekova, medyada yansıtıldığı gibi değil, ben de buraya geldiğimde öğrendim" ifadelerini kullandı.

Ardahanlı öğretmen Özge Cansu ise köye geldiğinde çok farklı bir ortamla karşılaştığını, medyada yer alanların aksine herkesin çok sıcakkanlı ve yardımsever olduğunu belirtti. Cansu, Yüksekova'da görev yapmaktan çok memnun olduğunu ve diğer öğretmenlerin de çekinmeden buraya gelebileceğini belirtti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.