banner

Hedef erken eğitimde bütün çocuklara ulaşmak
Milli Eğitim Bakanı Avcı, "Hedefimiz erken eğitim çağındaki bütün çocuklarımızın nitelikli erken eğitim imkanlarından yararlanmasını sağlamak" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi'nin kapanış töreninde şunları kaydetti:

"Gerek ulusal gerek uluslararası paydaşlarımızla karşılıklı birçok kazanım edindik. Bugün AB ülkelerinde okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranı yüzde 93'e yakın. Biz de ise bu oran son 3 yılda yüzde 38'den yüzde 64'e yükseldi. Hedefimiz erken eğitim çağındaki bütün çocuklarımızın nitelikli erken eğitim imkanlarından yararlanmasını sağlamak. Nitelikli erken eğitime erişmek yalnızca o çocuğun hayatında köklü değişiklikler oluşturmuyor. Eğitimine erken çocukluk çağında başlayan bir nesil, zihinsel ve sosyal becerileri gelişmiş sosyal bir ülke nüfusuna dönüşüyor."

Belediyelerin okul öncesi eğitim hizmetleri

Erken eğitime yapılan her yatırımın Türkiye'nin aydınlık geleceğe sahip olması için yapılan yatırım olduğuna dikkati çeken Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tecrübelerimiz gösteriyor ki, sektörler arası işbirliğinin oluşturulması okul öncesi alandaki hizmetlerin geliştirilmesinde çok önemli bir ihtiyaç. Belediyeleri okul öncesi eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılmasında ve özellikle toplum temelli erken çocukluk hizmet modellerinin yaygınlaştırılmasında güçlü bir paydaş olarak görüyoruz. Belediyelerimiz siyasi parti anlayışlarından bağımsız olarak, önceliği çocuk haklarına ve çocukların ihtiyaçlarını en üst düzeyda sağlama konusuna vermeli, proje kapsamında uzmanlar tarafından geliştirilmiş esnek, düşük maliyetli ancak son derece etkin modelleri uygulamak için işbirliği yapmalıdır."

Yardımcı eleman desteği

Avcı, okul öncesi eğitimde görev alan öğretmenlerin özellikle yardımcı eleman ve çalışma süreleri konusundaki sorunlarını ve beklentilerini bildiğini ifade ederek, bu konudaki çalışmalarından dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e teşekkür etti.

Avcı, "Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında yeni alınacak görevlilerin belki tamamını ama çok büyük bir bölümünü bu alanda değerlendirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsis edeceği sözünü verdi" ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.