banner

4-6 yaş arasındaki çocuklara okul öncesi din eğitimi
İzmir'in pilot illerden olduğu "Kur'an Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi" kapsamında Bayraklı Beş Kubbeli Camisi ve Alpaslan Kur'an Kursu'nda, 4-6 yaş arasındaki çocuklar, ilköğretime hazırlanıyor.

okul öncesi din eğitimiDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve İzmir'in pilot illerden olduğu "Kur'an Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi" kapsamında Bayraklı Beş Kubbeli Camisi ve Alpaslan Kur'an Kursu'nda 4-6 yaş arasındaki çocuklar, özel sınıflarda oyun oynayarak ilköğretime hazırlanıyor.

Çocuklara, diş fırçalamaktan, resim yapmaya, temizlik alışkanlıklarından, vücutlarındaki organları tanımaya kadar birçok şeyin öğretildiği kursta, aynı zamanda dualar, ilahiler ve dini bilgiler öğretiliyor. Bir eğitim sınıfı ve bir oyun odasının yer aldığı kurs, kreşleri aratmıyor.

Beş Kubbeli Camisi Müezzin Kayyımı Yasin Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kursun, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlattığı Kur'an Kursları Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi kapsamında açılan bir kurs olduğunu belirterek, "İzmir dahil Türkiye'de 10 pilot il bu proje için seçildi. Biz, burada 4-6 yaş arasındaki okul öncesi öğrencilere eğitim veriyoruz" dedi. 

Güngör, kursun yasal mevzuata uygun olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıldığını ve "çocuk gelişimi" konusunda iki kadın öğretmenin görevlendirildiğini vurguladı. 

Kurstaki öğretmenlerden Ayşegül Koç ise sabah ve öğle grubu olmak üzere iki grupta toplam 36 çocuğun kursa geldiğini kaydederek, "Daha çok buradaki bayan Kur'an kursuna gelenlerin çocukları öncelikli olmak üzere mahalledeki çocuklara eğitim verme gayreti içerisindeyiz" dedi.

Koç, ücretsiz olan kursa çok fazla talep geldiğini, bazı talepleri kontenjan ve yaş sınırı gerekçeleriyle geri çevirmek zorunda kaldıklarını dile getirerek, "4 yaşın altındakileri almıyoruz, Çocukları okula hazırlamayı amaçlıyoruz, bir taraftan da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2013 yılı için hazırladığı plan çerçevesinde eğitim vermeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.