banner

Amasya, okul öncesi eğitimde bir numara!
Amasya Mili Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Amasya’nın, okul öncesi eğitime katılımda, Türkiye’de birinci olduğunu söyledi.
Amasya anaokulunda birinciOkul öncesi eğitimin önemine değinen Akkurt, "0-6 yaş arasındaki çocuklarımızın zeka gelişimi yüzde 70 oranlarında. Bu dönemin eğitim alarak geçirilmesi, hem ailelerimiz hem de eğitim sistemimiz için gerçekten çok önemli. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 3-6 yaş arasındaki çocuklarımızın eğitim almasını istiyoruz. Bu konuda da başarı sağlamış durumdayız. Amasya’da 2003-2004 eğitim öğretim sezonunda okul öncesi eğitim oranı yüzde 19 iken, 2010-2011 eğitim öğretim sezonunda bu oran yüzde 86’ya çıkmıştır. Son dört yıldır 4-5 yaş okul öncesi eğitimde Amasya Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Amasya’da 7 bin 225 tane öğrencimizi okul öncesi eğitim sistemine kazandırdık" diye konuştu.

Eğitimin niteliği artıyor
Okul öncesi eğitimde başarılarının sadece sayısal verilerle sınırlı kalmadığını ifade eden Akkurt, şunları kaydetti:
"Her yıl artan bir şekilde eğitimin niteliğini geliştirmemiz gerekiyor. Okullarımızda eğitim alan öğrencilerimizin yanı sıra bağımsız ana okullarında eğitim alan çocuklarımız da var. Bu okullarımızın sayısını arttırmak için çalışıyoruz. Okul öncesi eğitim alan çocuklardaki gelişimleri en yakından takip eden anne, babalar ve bunu birinci sınıf okutan öğretmenlerimiz. Okul öncesi eğitim alan çocuklarımız birçok temel kabiliyeti kazanmış olarak okula geldikleri için eğitim hayatına başlarken fazla zorlanmıyorlar. Ben ailelerimizin mutlaka bu yaş gurubunda olan çocuklarımızı okul öncesi eğitim sistemine kazandırmalarını tavsiye ediyorum."

Ana-kız Okuldayız kampanyası ile 10 bin 903 kişiye okuma yazma öğrendi
Ana Kız Okuldayız Kampanyası dahilinde geniş çaplı bir okuma yazma eğitimi seferberliği başlattıklarını aktaran Akkurt, şunları söyledi:
“Ana Kız Okuldayız okuma yazma kampanyası bundan 4 yıl önce başlatılmış olan bir kampanya. Biz alan taramaları ve muhtarlarla yaptığımız görüşmelerde okuma yazma bilmeyenleri tespit etmeye çalıştık. Amasya’da yaklaşık 5 bin kadar okuma yasma bilmeyen olduğunu tahmin ediyorduk. Fakat 2007 yılındaki adrese dayalı nüfus sayımında ilimizde 21 bin civarında okuma yazma bilmeyen vatandaşımızın olduğunu öğrendik ve Ana Kız Okuldayız Kampanyası dahilinde, Amasya’da geniş çaplı bir eğitim seferberliği başlattık. Her geçen gün sayısını arttırdığımız kurslarımızda 10 bin 903 okuma yazma bilmeyen vatandaşımıza okuma yazma öğrettik. Amasya’nın okumu yazma oranı yüzde 97’ye ulaşmıştır.”
(beyazgazete.com)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.