banner

Midyat’ta Montessori eğitimi!
Mardin’in Midyat ilçesinde eğitim veren Ali İhsan Kalmaz İlköğretim Okulu anasınıfı öğrencilerine, Montessori ile eğitim veriliyor.
Montessori ürünleri Mardin'de eğitimde kullanılıyorAli İhsan Kalmaz İlköğretim Okulu okul öncesi öğretmeni İrem Savcı, "Montessori materyallerini Türkiye’de temin etmek biraz zor ve masraflı olduğundan kendimizin yapabileceğimizi düşündüm. Marangozcudan yardım alarak materyalleri yaptık. Araştırmalarına göre Milli Eğitim’de ilk olarak Midyat okullarında uygulandığınıyor. Türkiye’de ilk olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugünde uygulamalı olarak öğrencilerimiz, veliler ve Kız meslek lisesi çocuk gelişimi öğrencileri iel birlikte uygulamalı olarak neler
yapabildiklerini göstermek oldu" dedi.
Okul Müdürü Siraç Badur ise montessorinin bir eğitim planı olduğunu ve okul öncesi 0-6 yaş gurubu çocuklara uygulanan daha sonra ilköğretim ve liseye uygulanan bir eğitim çeşidi olduğunu söyledi. Badur, "Türkiye’de çok sınırlı sayıda bu eğitim modeli uygulanıyor. Türkiye’de sadece birkaç özel anaokullarında uygulanıyor. Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde ise 1900’lü yıllarda başlamış" dedi.
Öğrenci Velisi İlhan Oral da, "Çocuğum renkleri ayıramıyordu. Son zamanlarda renkleri ayırabiliyor hatta tonları ile birlikte söyleyebiliyor" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.