banner

Okulöncesinde AB ile fark kapanıyor!
Okulöncesi eğitime katılım oranını 10 yılda 3 kat arttıran Türkiye, Avrupa Birliği (AB) üyeleriyle arasındaki farkı kapatmaya başladı.
anaokulu çocukAB istatistik kurumu Eurostat’ın yayımladığı verilere göre, Türkiye’de 2000 yılında yüzde 12 düzeyinde bulunan 4 yaşındaki çocukların okulöncesi eğitime katılım oranı, 2009 yılında yüzde 32’ye yükseldi. Aynı dönemde AB’de okulöncesi eğitime katılım oranı yüzde 86’dan yüzde 92’ye çıktı. İlköğretim öncesi okullaşma oranı İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Belçika’da yüzde 100’u bulurken Yunanistan, İrlanda, Polonya, Slovakya ve Finlandiya’da yüzde 70’lerde kaldı.

Öte yandan Eurostat, ilköğretimde Türkiye’de 2000 yılında bir öğretmene 30,5 öğrenci düşerken 2009 yılında bu rakamın 25,8’e gerilediğini duyurdu. Bu dönemde AB ortalamasında bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 14,8’den 14,5’e indi. Lüksemburg, Danimarka ve Malta’da 9-10 öğrenciye bir öğretmen düşerken bu rakam Fransa ve İngiltere’de 20’ye yaklaştı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.