banner

Kocabıyık, okul öncesi eğitim için herkesi göreve çağırıyor!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasında devletin yanı sıra yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına ve üniversitelere çok önemli sorumluluklar düştüğünü belirtti. Kocabıyık, “Tüm çocuklarımızın bu eğitimden yararlanması adına herkesi göreve çağırıyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda KocabıyıkMEB’in, UNICEF’ın teknik desteği ve Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle hayata geçirdiği “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi” ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere CerModern’de toplantı düzenlendi. Kocabıyık, erken çocukluk döneminin çocukların öğrenmeye en açık olduğu, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin en hızlı olduğu bir dönem olduğunu söyledi. Okul öncesi eğitimin ekonomideki verimliliğin artmasında da katkısı olduğunu belirten Kocabıyık, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması açısından dünyada büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirtti. Türkiye’de de okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarının arttığını anlatan Kocabıyık, 2009-2010 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak hayata geçirilen ve şu anda 71 ilde devam eden 5 yaşta zorunlu okul öncesi eğitimin meyvelerini verdiğini vurguladı. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 4-5 yaşta okullaşma oranının yüzde 43’e ulaştığı bilgisini aktaran Kocabıyık, 36 ay süreceğini söyledi.

Okul öncesi eğitim ekonomide de önemli

32 ilde 90 anaokulu ve 399 anasınıfı için donanım, eğitim materyali sağlandığını belirten Kocabıyık, vatandaşlara okul öncesi eğitimin çocuğun gelişiminde ne kadar önemli olduğunu anlatmak için toplumu harekete geçirecek iletişim yollarının kullanılması gerektiğini vurguladı. UNICEF İletişim Bölüm Başkanı Sema Hosta ise, bu çalışmaya çok önem verdiklerini, proje tamamlandığında Türkiye’nin liderlik rolü üstlenecek konuma geleceğini söyledi. Okul öncesinin sadece eğitim konusu olmadığını belirten Hosta, bir ülkenin ekonomik gelişmesi için atılacak en önemli adımlardan biri olduğunu, erken eğitime yapılacak yatırımın yoksullukla savaşmada önemli bir adım olduğunu vurguladı. AB Türkiye Delegasyonu Başkatip Operasyon Birim Başkanı Odoardo Como da, okul öncesi eğitime yapılan yatırımın çok önemli olduğunun altını çizerek, ilk yaşların eğitimde çok önemli olduğunu söyledi. Como, “AB mali desteğiyle gerçekleşen bu proje, Türkiye’de okul öncesi eğitim sisteminin kalite ve erişilebilirliğini kalıcı biçimde artırmayı hedefliyor” diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.