banner

Doğru meslek tercihinin sırrı okul öncesinde!
İyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi gerekiyor.
Anaokulu meslek seçimiÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, ’’Velilerin çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini, sosyal ortam ve oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi gerekir’’dedi.

Kırdök, yaptığı açıklamada, meslek seçiminin, kişilerin toplumdaki yerini, yaşam standartlarını ve sosyal çevresini belirleyen çok önemli bir süreç olduğunu söyledi.

Anne ve babaların çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için yeteneklerini çok iyi tanıması gerektiğini belirten Kırdök, bu konuda çoğu ailenin yanıldığını bildirdi.

Çoğu kişinin ’’Ben çocuğumu çok iyi tanıyorum. O benim evladım. Onu ben yetiştirdim zaten’’ diyerek yanılgıya düştüğünün altını çizen Kırdök, çocuğun mesleki yeteneklerinin tanınması için uzun soluklu bir süreç gerektiğini ifade etti.

Çocuğunun iyi bir meslek sahibi olmasını isteyen velilerin, okul öncesi dönemden başlayarak uzun sürecek bir zaman diliminde gözlem yapması gerektiğine dikkati çeken Kırdök, şöyle devam etti:

’’Doğru bir mesleğe yönlendirebilmek için anne ve baba çocuklarının nelere ilgi duyduğunu, nelere karşı becerileri olduğunu, bir iş yaparken ne yaptığını objektif olarak gözlemleyebilmelidir. Bu sürece çok erken yaşlardan başlamalı. Çünkü çocuğun ilgisinin başladığı dönem okul öncesidir. Veliler çocuklarının iyi bir meslek seçimine katkı sağlayabilmesi için, okul öncesi dönemden başlayarak ilgilerini, becerilerini ve sosyal ortam ile oyun gruplarında ne yaptığını çok iyi gözlemlemesi gerekir. Bu sayede çocuklarına daha doğru ve objektif katkı sağlayabilirler.’’

Ergenlik döneminin de meslek seçimi için önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirten Kırdök, ’’Bu dönemde okul öncesinden gelen ilgilerin yanında meslekleri tanıma ile yönelim başlar. Eğer veliler okul öncesinden itibaren iyi gözlem yapmışlarsa bu süreçte çocuklarını doğru yönlendirerek, başarılı olmasını sağlar’’ diye konuştu.

Sorumluluk verin

Anne ve babanın çocuğa yaşam sorumluluğu kazandıracak tutum içinde de olması gerektiğini belirten Kırdök, aile içinde verilecek bazı görevlerin çocuğun sorumluluk ve karar verebilme yeteneğini geliştireceğini, bunun da doğru meslek seçimine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Çocuğun yerine getirmesi gereken sorumlulukları ailelerin yapması durumunda yeteneklerin ortaya çıkamayacağını kaydeden Kırdök, şöyle konuştu:

’’Yeteneksiz çocuk yoktur. Her çocuğun bir değil, birden fazla yeteneği vardır ama bunun keşfedilmesi gerekir. Yeteneğin ortaya çıkması için çevre zenginliği lazım. Yani çocuğun farklı ortamlarda farklı durumları yaşaması, bu durumlar karşısında mücadele etmesi onun var olan yeteneğini göstermesini sağlar. Anne baba çocuğun farklı etkinliklerde bulunmasını sağlarsa hem çocuk, hem de aile asıl yeteneğinin ne olduğunu fark edebilir.’’

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.