banner

Türkiye okul öncesi eğitimde sınıfta kaldı
Türkiye, okul öncesi eğitime erişim oranlarında yüzde 43.5 ile birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kaldı. İşte Avrupa’daki ülkelerinin okullaşma oranları ile Türkiye’deki durum;

Hürriyet Gazetesi’nden Gamze Kolcu’nun haberine göre, Türkiye, okul öncesi eğitime erişim oranlarında birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kaldı. Yaklaşık okullaşma oranları Romanya’da yüzde 79, Portekiz’de yüzde 85, Danimarka’da yüzde 98, Hollanda’da yüzde 100 iken, Türkiye’de 2013-2014 öğretim yılı verilerine göre okullaşma oranı 4-5 yaş grubunda sadece yüzde 43.5 oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca geçtiğimiz yıllarda uygulanan okul öncesi eğitim programları ve etkinliklerine rağmen, öğrenci sayısı ve brüt okullaşma oranlarında (toplam öğrenci sayısının teorik yaş grubundaki toplam nüfusa bölünmesi ile bulunan bir oran) düşüş yaşandı.

En yüksek Amasya

2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenci sayısı bin 170 ve brüt okullaşma oranı yüzde 46.4 iken; 2012-2013 döneminde öğrenci sayısı bin 77’ye ve brüt okullaşma oranı yüzde 44’e geriledi. İlkokula erken başlama yaşı dikkate alınarak ve aylık çağ nüfusu verileri kullanılarak hazırlanan istatistiğe göre, 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde de düşüş devam etti ve öğrenci sayısı bin 59’a, okullaşma oranı da yüzde 43.5’e düştü. Net okullaşma oranlarının illere göre dağılımına bakıldığında ise oranının en düşük olduğu il yüzde 19.6’yla Hakkâri iken en yüksek olduğu il yüzde 61,1’le Amasya oldu. Bu rapor üzerine, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar, Kalkınma ve Maliye Bakanlığı işbirliği yapacak. Öğrencilerin okul öncesi eğitim, imkânları kısıtlı hane ve bölgelerin erişimini destekleyecek şekilde yaygınlaştırılacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.