banner

MEB 'Okul Öncesi'nde yüzde 100 hareketi başlattı!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitimde 4 yaş grubundaki çocukların okullaşma oranını yüzde 100'e çıkarmak için çalışma başlattı.

okul öncesiMEB Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması kanunu kapsamında, 5 yaşını dolduran çocukların zorunlu eğitime dahil edilerek, ilköğretim birinci sınıfta eğitime başlamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Kocabıyık, ''Okul öncesi eğitim önemini kaybetmiş değil. 4 yaşta yüzde 100'ü hedefliyoruz. Sayın Bakanımızın da yaklaşımı ve talimatları bu yöndedir'' dedi.

Okul öncesi eğitime ilişkin yapılan projelere değinerek, okul öncesi eğitimde 5 yaşta okullaşma oranını yüzde 100'e ulaştırmayı hedeflediklerini hatırlatan Kocabıyık, ''Biz şimdi hedef büyüttük. 4 yaştan itibaren yüzde 100'ü hedefliyoruz. Çalışmalarımızı bundan sonra bu yönde devam ettireceğiz'' dedi.

İlköğretim birinci sınıflarda okuma yazmaya odaklı, biraz daha oyun bazlı, mevcut ilköğretimin birinci sınıfındaki programına göre daha basit bir ders programının uygulanacağını belirten Kocabıyık, eğitimin öğrencinin sosyalleşmesine ve oyuna yönelik olacağını kaydetti.

Öte yandan Türkiye'de 5 yaş grubu çağında yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci bulunuyor. Mevcut ilköğretim okulları ders çizelgesine göre, birinci sınıf öğrencileri matematik, Türkçe, hayat bilgisi, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi dersleri alıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.