banner

'Çocuk ve medya ilişkisi düzenlenmeli'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Konya'da düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında yaptığı konuşmada son dönemde çocuk ve medya kavramlarının birlikte çokça zikredilmeye başlandığına vurgu yaptı.

bülent arınçArınç, "Biz büyüklerin bilimsel bir karara varıp çocuk medya ilişkilerinde düzenlemelere gitmemiz gerekir. Çünkü eğitim ve eğlence için günümüz şartlarında neredeyse vazgeçilmez olan medya bilinçsiz kullanıldığında adeta bir canavara dönüşebiliyor. Okul öncesi çocukların medyadan hangi ölçüde yararlanabileceğine ilişkin çerçeveyi biz siyasetçiler değil, pedagojik bir yaklaşımla bilim insanları belirleyecek. Okul öncesi çocuk ve medya konusundaki tartışmaları ve çıkacak olan sonuçları da ayrıca takip ettiğimi ve edeceğimi hatırlatmak isterim" dedi.

Düşünmeyi unutmuş, mutluluğu bilmeyen çocuk

Okul öncesi ve ilköğretim dönemindeki çocukların, çizgi film ya da çocuk programları adı altındaki bazı yayınlardan olumsuz etkilendiğini vurgulayan Arınç, ''Şiddeti teşvik eden eğitici hiç bir yönü olmayan bu tür yayınlar çocuklarımızın eğitimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Öyle programlar yapılıyor ki adeta çocuklar kullanılarak onların doğru bir şekilde yetişmeleri engelleniyor. Üzülerek belirtmek istiyorum ki medya yayınlarından etkilenerek düşünmeyi unutmuş, mutluluğu bilmeyen, kıyaslama kabiliyetini yitirmiş çocuklar çevremizde çoğalmaya başlıyor" dedi.

Caillou ve Pepee

Olumsuz gelişmelerin yanında iyi örneklerin de bulunduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Arınç, şöyle devam etti:

''İyi örnekler kapsamında biri dünyada biri ülkemizde 2 çizgi karakterini anlatmak istiyorum. Birincisi bütün dünyayı etkileyen Caillou karakteri, diğeri de TRT'nin markalaştırdığı Pepee... İkisi de son derece eğitici çocukların dünyasına hitap ediyor. Çocuklar gün boyu bu ikisinin hikayelerini anlatıyorlar. Bunların sayısını çoğaltmamız gerekir"

Libya'nın milli kahramanı Ömer Muhtar'ın oğlu

Kürsüde ''Bugün burada, aramızda bizi şereflendiren çok değerli bir konuğumuz var, Libya'nın milli kahramanı Ömer Muhtar'ın oğlu Muhammet Ömer El Muhtar'' diyerek, 90 yaşındaki konuğu katılımcılara tanıtan Arınç, konuşmasının ardından Konya'nın fahri hemşehrilik beratını kendisine takdim ederken kısa bir konuşma daha yaptı.

Ömer Muhtar'ın son yüzyıllarda İslam dünyasını ve Batı'yı çok etkileyen bir kahraman olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, Ömer Muhtar'ın hayatını anlatan filmin en etkileyici sahnesinin de eğitime verdiği önemle ilgili olduğunu ifade etti. Arınç, ''İdam edildiği zaman gözündeki gözlüğün yere düşmesi ve bir çocuğun gözlüğü almasıdır'' derken duygulu anlar yaşadı.

Arınç, ''Libya'da belki adetten değildir ancak Türk milletinin karakterinde var, böyle büyük bir kahramanın böyle büyük bir evladının eli mutlaka öpülmelidir. Tercüme ederseniz, ben elini öpmeye razıyım'' diyerek Ömer Muhtar'ın 90 yaşındaki oğlunun elini öptü. Tekerlekli sandalyedeki El Muhtar da Arınç'ın elini öptü.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı fahri hemşehrilik beratını Muhammet Ömer El Muhtar'a takdim etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.