banner

Amerikalı eğitimciler okul öncesi şart dedi
Türkiye'de 5 yaşından itibaren çocuklar okullu olmaya başlarken Amerikalı eğitimci artı ve eksileri anlatarak ailelere yol gösterdi.

okul_oncesi eğitim şartAmerikalı çocuk gelişimi uzmanı Prof. Dr. Cynthia Garcia Coll, 4+4+4 ile okula başlama yaşının erkene çekilmiş olmasının şans olduğunu ancak üç yaşından sonra mutlaka okulöncesi eğitim gerektiğini söyledi.

Brown Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cynthia Garcia Coll, 4+4+4 yeni eğitim sistemine göre bir yıl önce (60-66 ay isteğe göre, 66 ay ve sonrası zorunlu) birinci sınıfa başlayacak çocuklar için en uygun müfredatın oluşturulması, sınıf ortamlarının hazırlanması ve öğretmenler ile ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik bir dizi seminer için Türkiye’ye geldi.

Okula başlama yaşının erkene çekilmiş olmasını şans olarak değerlendiren Coll, ancak 3 yaş ve sonrasının mutlaka okulöncesi eğitim alması gerektiğini vurguladı. Bahçeşehir Kolejleri’nin davetiyle Türkiye ’ye gelen Brown, “Trend okul- öncesi yaşın daha öne alınması yönünde. Çünkü bu yaşlarda çocuklar öğrenmeye çok açık. İlköğretime başlarken de çocukların seviyeleri eşitlenmiş oluyor, ABD’de okul öncesi eğitim ile ilköğretim 3. sınıfa kadar olan dönem bütün olarak değerlendiriliyor” dedi.

Coll, erken yaş çocukları için sınıf ortamının daha esnek olması gerektiğini vurgulayarak müfredatla ilgili de önerilerde bulundu: “Çocuklar erken yaşlarda okuma ve yazmaya, ikinci bir dil öğrenmeye daha hevesli. Oyun oynayarak ve eğlenerek bir sünger gibi bilgileri daha kolay öğrenirler. Öğretmenlerin de bilgiyi eğlenceli yollarla, çocukları farklı, teşvik edici öğrenme köşeleriyle buluşturarak öğretim vermeleri gerekir. Ders sonrasında ihtiyaçlarına göre 15-20 dakikalık molalar verilmeli.”

Aynı sınıfta 5-7 yaş farkı

Coll, bu yıl 5-7 yaş grubunun aynı sınıfta buluşacak olmalarını ise şöyle değerlendirdi: “Bu durumda çok küçük sınıflar ve az sayıda öğrenci olmalı, iki öğretmen sınıfa girmelidir.Ama bu iyi bir fikir değil. 7 yaş daha uzun süre dikkatini toparlayıp sırada oturabilirken, 5 yaşın dikkat süresi daha az. Yerlerinde duramazlar.”

Amerikalı uzman, zorunlu erken çocukluk dönemi eğitiminin ise özellikle yoksul çocuklar için eğitim eşitliği anlamına geldiğini söyledi:

“Yoksul aile çocukların genel kültür, iletişim, stresle, farklılıklarla ve zorluklarla başa çıkma, neden-sonuç ilişkisi kurmada çok gerilerde kalıyor. Erken çocukluk eğitimi ile bu tür farklılıklar ortadan kaldırılabildiği ve farklı ekonomik seviyelerden gelen çocuklara eşit imkânlar sunduğu için önemli. Erken çocukluk eğitimine 1 dolar harcandığında ileride çocuğun eğitimine harcanacak 7 dolardan tasarruf edilir.”

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.