banner

‘Anaokulu yaşı iki buçuk yaşa çekilebilir’
İhlas Koleji tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek “Altınçağ Konferansı”nın konuşmacılarından Yrd. Doç. Dr. Özgül Polat, altınçağ dönemi çocukları ve öğretmenleriyle ilgili soruları cevaplandırdı.

Polat: “İlkokula hazır başlamak, çocuğun hem sosyal hem de akademik başarısını olumlu yönde etkiler.”

İlkokula başlarken çocuğun sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimini tamamlaması hâlinde ilkokulda kendinden beklenen görevleri daha iyi yerine getirebileceğini belirten Polat, çocuğun ancak bu şekilde başarılı olabileceğini söyledi.

İlkokul yaşının da erkene çekildiğini vurgulayan Polat, bu sebepten anaokulundaki çalışmalara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Bu çalışmalar sayesinde çocuğun ilkokula hazırlandığını ifade eden Polat, “İlkokula hazır başlamak, çocuğun hem sosyal hem de akademik başarısını olumlu yönde etkiler.” dedi.

İlkokula başlama yaşının geriye alınmasıyla paralel olarak anaokuluna başlama yaşının da 2, 2,5 yaşlarına çekilebileceğini belirten Polat, “Çocuk, erken dönemde ne kadar farklı uyarıcıyla karşılaşırsa ve sosyal bir ortama girerse bilinçli ve planlı bir eğitim çerçevesinde de o kadar çok gelişiyor.” dedi.

Okul öncesi eğitimine ülkemizde son yıllarda verilen öneme de değinen Polat; bu hızlı ivme içinde, okul öncesi eğitimine kalite katmaya çalıştıklarını belirtti. Bu alanda özellikle öğretmenlere büyük görev düştüğünü vurgulayan Polat, öğretmenlere verdikleri eğitimlerde bazı hususlara önem verdiklerini söyledi.

Polat: “Öğretmenler ulaşılamaz olmamalı.”

Öğretmenlerin çocuğa, ulaşılamaz derecede uzak kalmamasını ifade eden Polat, öğretmenlerin çocuklarla daha fazla iletişim kurmaları gerektiğini vurguladı. Biz öğretmen adaylarımıza güler yüzlü olmayı, sorunlarıyla nasıl başa çıkabileceklerini, iletişim kurmayı öğretiyoruz.” diyen Polat, iyi bir öğretmenin ulaşılabilir nitelikte iletişim kurma becerilerine sahip olması gerektiğini ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Özgül Polat

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.